poniedziałek, 22 marca 2021

Zaległości cz. 1

Na początek kilka ogłoszeń. Przede wszystkim, zdecydowałam się ograniczyć nieco działalność bloga - w postach z aktualnościami skupiać się będę głównie na wyjściach pań. Oczywiście panowie nie zostaną zupełnie "wykluczeni", niemniej wzmianki o nich będą pojawiać się sporadycznie. Jeśli natomiast chodzi o posty z zaległościami, zdecydowałam, że opiszę tylko te wydarzenia, o których nie było informacji na innych blogach, żeby nie tracić czasu na opisywanie tego, o czym już czytaliście. Tak jak już Wam wspominałam w poprzednim poście, notki będą pojawiały się rzadziej i będą krótsze, ale mam nadzieję, że dzięki wprowadzonym zmianom uda mi się wrócić do regularnego pisania. Nie przedłużając, zapraszam na pierwszy post z zaległościami!Luksemburg

14 marca opublikowano nowe zdjęcia małego Charlesa z rodzicami z okazji Niedzieli Precla (Bretzelsonndeg), święta obchodzonego w Luksemburgu co roku w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, o którym więcej przeczytacie np. tutaj.
Wszystkie fotografie są autorstwa Sophie Margue.

8 marca Wielka Księżna Maria Teresa, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, opublikowała wiadomość, w której wsparła aplikację Bright Sky stworzoną przez Vodafone Foundation Luxembourg oraz organizację Femmes en detresse asbl, aby pomóc ofiarom przemocy domowej w Luksemburgu.
10 marca Wielka Księżna odwiedziła ekowioskę BENU Village w Esch-sur-Alzette, inicjatywę, której celem jest ograniczenie wykorzystania nowych zasobów.Tego samego dnia Wielka Księżna jako przewodnicząca Luksemburskiego Czerwonego Krzyża spotkała się z dyrektorem generalnym organizacji.11 marca Wielki Książę Henri i Wielka Księżna przyjęli na audiencji dyrektora zarządzającego i kierownika wydziału filatelistycznego POST Luxembourg, którzy przekazali im pamiątkowy znaczek stworzony z okazji niedawnej, 40. rocznicy ślubu pary wielkoksiążęcej.
Później tego samego dnia Wielka Księżna odwiedziła Centrum Rozwoju Nauki swojego imienia w Strassen.


21 marca Dwór Wielkoksiążęcy opublikował trzy nowe zdjęcia księżnej Claire z okazji jej 36. urodzin.


Dzisiaj swoje 65. urodziny obchodzi Wielka Księżna Maria Teresa. Z tej okazji pojawiły się jej dwa nowe zdjęcia, w tym jedno z najmłodszym wnukiem.

Hiszpania

2 marca król Felipe i królowa Letizia wręczyli Nagrody Sportowe za rok 2018, przyznawane osobom lub podmiotom, którzy wyróżnili się swoim wkładem w promowanie lub rozpowszechnianie aktywności fizycznej i sportowej.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


4 marca królowa Letizia uczestniczyła w ogłoszeniu zwycięzcy tegorocznej Nagrody Księżniczki Girony w dziedzinie Sztuki i Listów i w Pałacu Zarzuela spotkała się z kilkoma laureatami poprzednich edycji tej nagrody: malarzem Hugo Fontelą, pisarką Eleną Medel, piosenkarką Soleą Morente i reżyserem teatralnym Rafaelem R. Villalobos. Natomiast tegoroczną nagrodę zdobyła María Sánchez Rodríguez, poetka i pisarka.
5 marca królowa Letizia przewodniczyła oficjalnym obchodom Światowego Dnia Chorób Rzadkich odbywających się pod hasłem "Symptomy nadziei".

Embed from Getty Images9 marca królowa Sofia jako honorowy prezes Szkoły Muzycznej swojego imienia przewodniczyła corocznemu spotkaniu patronów szkoły - w tym roku wirtualnemu.10 marca król Felipe i królowa Letizia wzięli udział w corocznym koncercie "In Memoriam" organizowanym ku pamięci ofiar terroryzmu przez Fundację Ofiar Terroryzmu dzień przed 11 marca, kiedy przypada kolejna rocznica zamachu terrorystycznego w Madrycie w 2004. Tegoroczny koncert ponownie odbył się z udziałem pary królewskiej - w ubiegłym roku ich udział w wydarzeniu został anulowany, a sam koncert odbył się bez udziału publiczności po wprowadzeniu restrykcji ograniczających zgromadzenia publiczne.Embed from Getty Images11 marca para królewska uczestniczyła w obchodach Europejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Terroryzmu w ogrodach Pałacu Królewskiego w Madrycie.

Embed from Getty Images12 marca para królewska wydała prywatną kolację na cześć Prezydenta Portugalii, który przybył z wizytą do Hiszpanii, w Pałacu Zarzuela.

15 marca wręczyli akredytacje i odznaczenia Honorowym Ambasadorom Marki Hiszpańskiej, którzy przez swoją pracę polepszają lub kreują pozytywny wizerunek Hiszpanii poza granicami kraju. Tytuł ten może zostać przyznany zarówno osobom, jak i instytucjom, a w tym roku otrzymali go: Belén Garijo, José María Álvarez-Pallete, Ayuda en Acción, Tamara Rojo, Iberia, Jon Rahm, Juan Luis Arsuaga oraz Museo Nacional del Prado.


 16 marca natomiast odwiedzili Królewską Manufakurę Tapiserii, wiodącą historyczną manufakturę w dziedzinie produkcji i renowacji tekstyliów, która w zeszłym roku obchodziła swoje 300-lecie.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Tego samego dnia podano do wiadomości, że królowa Sofia została zaszczepiona przeciwko COVID-19.17 marca królowa Letizia udała się do Toledo, gdzie w muzeum sztuki nowoczesnej Casa-Museo de Victorio Macho ogłosiła tegorocznego zwycięzcę Nagrody Księżniczki Girony w kategorii Biznes, którym została Lucía Goy, jedna z założycielek madryckiej kancelarii Goy Gentile Abogados.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Tymczasem królowa Sofia wzięła udział w wirtualnym spotkaniu zarządu dyrektorów Queen Sofía Spanish Institute, prywatnym instytucie powstałym w 1954 z misją szerzenia wśród Amerykanów zainteresowania sztuką, kulturą, językiem, zwyczajami czy historią świata hiszpańskojęzycznego, zwłaszcza latynoskiego.

Embed from Getty Images

Jak podano do wiadomości, 24 marca księżniczka Leonor odbędzie swoje pierwsze solowe wyjście - ma wziąć udział w obchodach 30-lecia Instytutu Cervantesa. Odwiedzi instytut, zobaczy wystawę z dziełami literackimi i dowie się więcej o projektach cyfryzacji. Jak informują źródła hiszpańskiego dziennika El Mundo, w najbliższych miesiącach księżniczka podejmie więcej oficjalnych zobowiązań.

W tym tygodniu czeka nas też pierwsza od długiego czasu wizyta zagraniczna - w dniach 25-26 marca król Felipe i królowa Letizia złożą wizytę państwową w Andorze.Hanower

Kończymy radosną nowiną. Niemiecki magazyn Bunte, a za nim pozostałe media, donosi, że książę Ernst August jr i księżna Ekaterina spodziewają się swojego trzeciego dziecka! Para pobrała się w lipcu 2017 i jest już rodzicami dwójki dzieci, 3-letniej Elisabeth i Welfa Augusta, który raptem kilka dni temu skończył 2 latka.12 komentarzy:

 1. Rozumiem i popieram Twoją decyzję. Pewnie niektórzy się ze mną nie zgodzą, ale myślę, że warto ograniczyć posty o aktywnościach nie tylko do pań, ale w ogóle do "ważniejszych", oryginalnych publicznych wystąpień jak wyjątkowe wyjścia czy uroczystości, a także nowe sesje zdjęciowe itp. Te standardowe wyjścia bywają powtarzalne i czasem jedyne, czego możemy się o nich dowiedzieć nowego, to ubiór pań - a takich wyjść jest chyba najwięcej i ich opisanie pewnie zajmuje mnóstwo czasu (pewnie wystarczyłoby ich ujęcie np. w ankietach na stylizacje jeśli już). Bez względu na ostateczny kształt każdy post chętnie przeczytam :)

  Co do treści: zdjęcia z Charlesem z Luksemburga fantastyczne! Wyjątkowo fotogeniczny chłopczyk. Natomiast zdjęcie Marii Teresy w sukni z odkrytymi ramionami nie przypadło mi do gustu (wydaje mi się bardzo sztuczne). Powodzenia dla Leonore z Hiszpanii w jej debiucie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Twoją sugestię, myślałam o tym jeszcze przed publikacją tego postu, ale wciąż mam co do tego pewne wątpliwości, które muszę jeszcze przemyśleć. Ale być może i tak ostatecznie będę musiała się zdecydować na takie rozwiązanie - w każdym razie na pewno Was o tym poinformuję :)

   Usuń
 2. Zawsze czekam na tego bloga,cieszę się z każdej wiadomości

  OdpowiedzUsuń
 3. Charles jest dzieckiem niewiarygodnie pełnym radości.
  Czekam na pierwsze wyjście damodzirlne Leonore. Jestem przekonana, że świetnie sobie poradzi, ale będzie ją to na pewno kosztowało wiele nerwów.
  Cudna wieść z Hanoweru. Narodziny dzieci po odwołaniu wszystkich uroczystości to jedna z nielicznych, wielkich radości, które nam pozostały w monarchii w czasie pandemii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiadomo co z blogiem o rodzinie z Cambridge? Autorki zapowiadały powrót od lutego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączam się do pytania. Autorka pisała coś o odzyskaniu bloga i powrocie w lutym.

   Usuń
 5. W pełni rozumiem i popieram decyzję, zresztą taka ilość wiadomości jak w tym poście jest wystarczająca. Czekam, aż ktoś stworzy kiedyś książkę z przeglądem wszystkich stylizacji Letycji - chociaż biorąc pod uwagę choćby to, ile ich było w tym jednym poście, taka książka byłaby raczej kilkunasto-tomową sagą :D Zachwyciła mnie jej biało-niebieska spódnica. Czekam na pierwsze samodzielne wyjście Leonor, fajnie, że w końcu ją zobaczymy, zwłaszcza że podczas pandemii król i królowa jakby "ukryli" swoje córki, za co w hiszpańskojęzycznych mediach byli dość mocno krytykowani. Kiedyś usłyszałam, że upływ czasu najlepiej widać po dzieciach i to samo wychodzi w przypadku Hanoweru - mam wrażenie, że zaledwie wczoraj zachwycałam się ślubną stylizacją Ekateriny, a tu już trzecie dziecko!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem mile zaskoczona pierwszym samodzielnym wyjściem Leonie, dosyć ciekawe ma to wyjście, może kiedyś zobaczymy dwie siostry razem na jakimś wyjściu, mały Charles z Lux jest przeuroczym dzieckiem,

  OdpowiedzUsuń
 7. Marta jeszcze pisze na blogu?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.