poniedziałek, 29 marca 2021

Wizyta państwowa w Andorze

 W dniach 25-26 marca król Felipe i królowa Letizia złożyli wizytę państwową w Andorze. Wizyta miała na celu zacieśnienie relacji między oboma krajami, a odbyła się w związku z objęciem przez Andorrę prezydencji na XXVIII Iberoamerykańskim Szczycie Szefów Państw i Rządów, który ma rozpocząć się 21 kwietnia. Była to jednocześnie pierwsza wizyta państwowa z Hiszpanii w tym kraju.


Embed from Getty ImagesPrzed odlotem para królewska została oficjalnie pożegnana na lotnisku.

Embed from Getty Images


Po przybyciu na miejsce król Felipe i królowa Letizia udali się do Casa de la Vall, dworu z końca XVI wieku, który jest siedzibą Rady Generalnej Andory, gdzie zostali oficjalnie powitani przez współksiążąt Andorry, Arcybiskupa Urgell Joan Enric Vives i przedstawiciela Prezydenta Francji, Patricka Strzoda. Spotkali się także z członkami Rady Generalnej Andory, jednoizbowego parlamentu Andory, wpisali się do Księgi Honorowej i zostali oprowadzeni po zabytkowym budynku.

Embed from Getty ImagesPóźniej para królewska odwiedziła Ratusz Andory (Comú de Andorra la Vella), gdzie spotkali się z burmistrz miasta i konsulem. W hotelu Andorra Park Hotel uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Ambasady Hiszpanii oraz Księstwa Andory, a następnie rozdzielili się.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Królowa uczestniczyła w spotkaniu dotyczącym modelu włączenia uczniów z niepełnosprawnościami do systemu edukacyjnego Andory.Król natomiast spotkał się z Premierem i rządem Andory.Pierwszy dzień wizyty zakończył się kolacją wydaną na cześć pary królewskiej w Andorra Park Hotel.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Poniżej filmiki z pierwszego dnia wizyty:
Drugi dzień wizyty para królewska rozpoczęła od wizyty w hiszpańskiej szkole im. Maríi Moline w towarzystwie ministrów spraw zagranicznych i szkolnictwa wyższego Andory. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy, goście zostali oprowadzeni po szkole.

Embed from Getty ImagesKolejnym punktem planu była wizyta w kościele Santa Coloma oraz muzeum Espai Columba.
Kościół jest najstarszym w Andorze; nawa pochodzi z VIII lub IX wieku, a wieża z XII wieku. Zobaczyli też instalację stworzoną przez hiszpańskich artystów, którzy próbowali odtworzyć zrabowane w poprzednim stuleciu freski z XII wieku, uważane za najbardziej reprezentatywne dla stylu romańskiego w Andorze. W pobliskim muzeum Espai Columba zobaczyli natomiast oryginalne freski, które Andora finalnie odzyskała w 2007.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesW południe para królewska wzięła udział w lunchu wydanym przez Premiera.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Na koniec dwudniowej wizyty odwiedzili muzeum Casa Museo d’Areny-Plandolit w Ordino, mieszczący się w zabytkowym dworze z XVII wieku, jedynym w Andorze, który przetrwał do naszych czasów w nienaruszonym stanie. Należał do rodziny d’Areny-Plandolit, która zawdzięcza swoją pozycję Guillemowi d’Areny-Plandolit, 3. baronowi Senaller i Gramenet, wybitnej postaci w historii Andory, znanej z wprowadzenia reformy w 1866.

Embed from Getty Images


Na koniec dwa filmiki z drugiego dnia wizyty:
**** **** **** **** **** ****

Dzisiaj para królewska udała się do Fuendetodos w Aragonii na spotkanie zarządu Fundacji Goya z okazji 275. rocznicy narodzin Francisca Goyi.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


3 komentarze:

 1. Piękne widoki i ciekawe zwiedzanie w Andorze.
  Letizia jak zawsze świetnie, ale choć wieczorowy komplet jest dla jej figury bardzo pochlebny, mam wątpliwości, czy pasował na oficjalną kolację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, gdyby Meghan włożyła coś podobnego, gromy by się sypnęły...

   Usuń
 2. Andora to kraj, który chcę zwiedzić i poznać, małe i urocze państewko w górach, ciut im zazdroszczę, para królewska jak zwykle z klasą

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.