środa, 4 listopada 2020

Carl Philip i Sofia w Värmland, słonie w Highgrove House, Field of Remembrance + więcej

Niderlandy

Królowa Maxima jako patronka Méér Muziek in de Klas zaprosiła 9-letnią Dilşah do Pałacu Huis ten Bosch na rozmowę, która została wyemitowana w trakcie programu Lang Leve de Muziek Show.
29 października królowa odwiedziła gabinety lekarskie na zaproszenie Krajowego Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych (LHV). Wizyta skupiła się przede wszystkim na nowych wyzwaniach stojących przed lekarzami rodzinnymi i lekarzami pierwszego kontaktu w dobie pandemii, w tym na skutecznej organizacji corocznych szczepień przeciwko grypie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

3 listopada natomiast wzięła udział w wirtualnej wizycie w firmie Hutchison Ports ECT z okazji rozpoczynającej się 10. Pension3days platformy Money Wise, która ma zwiększać świadomość w zakresie emerytur i przekazywać informacje o znaczeniu emerytur pracownikom.

Sąd w Zwolle skazał mężczyznę, który nękał księżniczkę Amalię, na trzy lata więzienia oraz poddanie się leczeniu psychiatrycznemu. 32-latek wysyłał księżniczce "brutalne i seksualne" groźby w wiadomościach na Instagramie kilka tygodni temu, a jej przyjacielowi groził śmiercią. Cierpi na schizofrenię, ale ponieważ odmawiał leczenia, sąd skazał go na przymusowy pobyt w szpitalu psychiatrycznym.


Parma

Książę Carlos i księżna Annemarie udzielili wywiadu miesięcznikowi Royalty z okazji zbliżającej się 10. rocznicy swojego ślubu, którą będą świętować już 20 listopada. "Jestem dumny z tego, co razem osiągnęliśmy", mówił książę.


Monako

28 października księżna Charlene wzięła udział w spotkaniu Panelu Wysokiego Szczebla ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Automobile Club de Monaco.


Później razem z Albertem zaprosiła członków panelu do Pałacu Książęcego.


Księżniczka Caroline i Charlotte Casiraghi udzieliły wspólnego wywiadu magazynowi Madame Figaro. Charlotte gościnnie redagowała najnowsze wydanie magazynu z 30 października.


Hiszpania

27 października królowa Letizia przewodniczyła roboczemu spotkaniu Hiszpańskiego Komitetu Przedstawicieli Osób Niepełnosprawnych (CERMI).


29 października natomiast udzieliła dwóch audiencji, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w czasie których przyjęła przedstawicielki zarządu Stowarzyszenia Women in a Legal World (WLW) oraz przedstawicieli Katedry ds. promocji kobiet w zawodach związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką (STEM) w kształceniu zawodowym na rzecz zrównoważonej mobilności.

3 listopada wręczyła nagrody 12 zwycięzcom XII edycji Naboru Projektów Społecznych Banku Santander. Projekty te, realizowane przy współpracy z organizacjami charytatywnymi, mają przyczynić się do poprawy jakości życia grup szczególnie wrażliwych.3 listopada królowa Sofia razem z księżniczką Irene pojawiła się na charytatywnym koncercie w National Music Auditorium, z których zysk zostanie przekazany na ufundowanie stypendiów na zagraniczne studia dla utalentowanej muzycznie młodzieży.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Belgia

4 listopada król Philippe i królowa Mathilde odwiedzili dwa szpitale - Onze-Lieve-Vrouw (OLV) Hospital oraz Algemeen Stedelijk Hospital (ASZ) w Aalst, w których podziękowali personelowi medycznemu za podejmowane wysiłki i na miejscu dowiedzieli się o podejmowanych działaniach, by wygospodarować więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19 wymagających hospitalizacji.


Szwecja

27 października książę Carl Philip i księżna Sofia opublikowali zdjęcie ze swojej podróży do prowincji Värmland, gdzie następnego dnia złożyli oficjalną wizytę, aby na miejscu dowiedzieć się o podejmowanych wysiłkach w walce z pandemią i podziękować wszystkim zaangażowanym.


Rozpoczęli od spotkania z personelem medycznym w Szpitalu Centralnym w Karlstad. Później w kościele Vikenkyrkan dowiedzieli się więcej o projekcie "Enastående ensamstående" skierowanym do rodziców samotnie wychowujących dzieci, a następnie odwiedzili Park Innowacji, gdzie poznali przedsiębiorców - twórców platformy cyfrowej przeciwdziałającej z samotnością wśród studentów. Udali się też do lokalu gastronomicznego i winnicy Kulinarika dotkniętej przez pandemię. Wizytę zakończyli w teatrze Västanå.


23 października w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska w gminie Huddinge w Sztokholmie zmarł Walther Sommerlath, starszy brat królowej Silvii. Miał 86 lat. Wcześniej w tym roku razem z żoną przeniósł się z Włoch do Szwecji, by być bliżej siostry oraz syna Patricka. Zamieszkał w domku na terenie Pałacu Drottningholm, który wcześniej, tuż po swoim ślubie, zajmowali księżniczka Victoria i książę Daniel. Z pierwszego małżeństwa doczekał się też córki Sophie, która obecnie mieszka w Kalifornii.

31 października król Carl Gustaf i królowa Silvia wzięli udział w nabożeństwie za zmarłych w Katedrze Uppsala.


Księżniczka Madeleine opublikowała nowe zdjęcie ze swoimi dziećmi, życząc wszystkim wesołego Halloween.

3 listopada Następczyni Tronu wzięła udział w wirtualnym spotkaniu Global Child Forum, którego tematem był wpływ zmian klimatycznych na zdrowie dzieci. "Na całym świecie prawa dzieci są poważnie zagrożone z powodu skutków pandemii COVID-19" - mówiła księżniczka w trakcie swojego przemówienia. "Każdego roku ponad 1,7 miliona dzieci poniżej piątego roku życia umiera w wyniku degradacji środowiska, której można było uniknąć - czyli troje dzieci co minutę, których życia można było uratować."

Francja

2 listopada hrabia i hrabina Paryża wzięli udział w nabożeństwie za zmarłych członków rodziny w kaplicy Dreux.


Wielka Brytania

27 października księżna Kornwalii odwiedziła stację Paddington, aby podziękować pracownikom British Transport Police i Network Rail za pracę, jaką wykonują, by zapewnić podróżnym bezpieczeństwo w czasie pandemii. Przy okazji spotkała się także z przedstawicielami organizacji Medical Detection Dogs, która sprawdza, czy psy byłyby w stanie rozpoznać osobę chorą na COVID-19.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images28 października książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili siedzibę Banku Anglii, aby dowiedzieć się o podejmowanych działaniach w celu wsparcia brytyjskiej gospodarki ciężko dotkniętej kryzysem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesW ogrodach wiejskiej rezydencji pary książęcej, Highgrove House, stanęły cztery ze 125 rzeźb słoni naturalnej wielkości, które miały w tym roku trafić na wystawę w londyńskim parku Royal Parks w ramach kampanii #CoExistence. Niestety, z uwagi na pandemię, wystawa została przesunięta na lato przyszłego roku. Jest to wspólny projekt organizacji Elephant Family oraz The Real Elephant Collective, a zebrane w jego trakcie fundusze zostaną przeznaczone na innowacyjne rozwiązania narastającego konfliktu między ludźmi a przyrodą.
Elephant Family, której książę i księżna są prezesami, została założona przez zmarłego brata Camilli, Marka Shanda w celu ratowania zagrożonych wyginięciem gatunków dzikiej przyrody w Azji.
W rozmowie z dziennikarzami księżna powiedziała, że jej brat byłby dumny, gdyby zobaczył te rzeźby i to, co udało się osiągnąć założonej przez niego organizacji.
4 listopada księżna jako patronka The Poppy Factory wzięła udział w odsłonięciu 92. Field of Remembrance w Westminster Abbey, które co roku od 1928 upamiętnia tych, którzy stracili życie służąc w Siłach Zbrojnych. Początkowo pole, stworzone przez Poppy Factory, liczyło tylko kilka maków, ale obecnie każdego roku pojawia się ich już dziesiątki tysięcy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

 

Pojawiły się nowe, wcześniej nie widziane zdjęcia ze ślubu księżniczki Beatrice i Edoardo Mapelli Mozzi. Są dołączane do podziękowań wysyłanych w odpowiedzi na gratulacje.


Opublikowano też wyraźniejsze zdjęcia z wręczenia nagród Pride of Britain Awards, które wręczyli książę i księżna Cambridge w czasie wizyty w szpitalu St Bartholomew's w uznaniu ciężkiej pracy personelu medycznego na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. Ceremonia została nagrana i była transmitowana przez ITV 1 listopada.Jak wczoraj podano do informacji, książę Cambridge w kwietniu przeszedł zakażenie koronawirusem, jednak utrzymywano to w tajemnicy aż do tej pory. Księżna razem z dziećmi była zdrowa. Jest to o tyle zaskakujące, że zdaniem dziennikarzy, Pałac kilkukrotnie zaprzeczał jakoby książę zaraził się koronawirusem. Nie poinformowano o tym wcześniej, aby "nikogo nie martwić".
Poinformowano również, że królowa razem z księciem Edynburga wróciła z Sandringham, gdzie przebywali po powrocie ze Szkocji, na zamek Windsor, gdzie spędzą drugi lockdown.


Dzisiaj królowa została zauważona opuszczając zamek Windsor, nie wiadomo jednak dokąd się udała.31 października przypadała 20.rocznica uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji nr 1325 w sprawie kobiet, pokoju i bezpieczeństwa (Women, Peace and Security), której orędowniczką jest hrabina Wessex. Z tej okazji hrabina napisała artykuł dla Telegraph, w którym uhonorowała wszystkie kobiety zaangażowane w niesienie pokoju w dzisiejszym świecie. Niestety, jest on dostępny tylko dla subskrybentów.


2 listopada hrabina wzięła udział w nabożeństwie za wszystkich zmarłych w Westminster Abbey, w trakcie którego przeczytała czytanie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesSprawa sądowa wytoczona przez księżną Meghan przeciwko Associated Newspapers, która miała ruszyć w grudniu, została na wniosek księżnej przesunięta o dziewięć miesięcy, na jesień 2021 z powodów "poufnych". Księżna pozwała Mail on Sunday oraz Associated Newspapers za nadużycie prywatnych informacji, naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych oraz naruszenie praw autorskich w związku z publikacją części jej listu do ojca.
Jak powiedział rzecznik, w związku z odroczeniem pierwszej rozprawy para książęca nie planuje w tej chwili żadnej podróży, więc jest mało prawdopodobne, by razem z Archie'm wrócili na święta do Wielkiej Brytanii.

20 komentarzy:

 1. Księżniczka Adrianne zaliczyła już swoją pierwszą tiarę 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, choć patrząc na zdjęcie chyba nie była nią szczególnie zachwycona 😄 Właściwie trudno się temu dziwić, skoro - jak zażartował ktoś na Twitterze - jej mama może wybierać i przebierać w całym zbiorze bezcennych tiar, a ona dostała zwykłą plastikową

   Usuń
 2. - czy tradycja wywiadów Maximy z dziećmi miała miejsce już wcześniej czy jest to bardziej kwestia ocieplania wizerunku po ostatnich wydarzeniach?
  - Madeleine ma styl, który bardziej kojarzy mi się z amerykańską celebrytką niż szwedzką księżniczką
  - krawat Karola zupełnie zdominował jego strój ;)
  - spodnie Kate do ziemi - bardzo niepraktyczne
  - szkoda, że teraz słyszymy o Harrym i Meghan praktycznie wyłącznie w kontekście procesów sądowych
  - smuci mnie również informacja o braku wspólnych świąt w Wielkiej Brytanii. Z jednej strony ze względu na obecne okoliczności jest to zrozumiałe, ale z drugiej mimo wszystko szkoda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maxima co jakiś czas zaprasza uzdolnione muzycznie dzieci na spotkanie do Pałacu w ramach projektu Meer Muziek in de Klas. Tu spotkanie z zeszłego roku: https://www.instagram.com/p/B5cjQsVHHxY/

   Usuń
 3. Czy mi się wydaje, czy Meghan izoluje syna od BRK?

  OdpowiedzUsuń
 4. Takiego stylu jak Królowa Maxima nie ma żadna arystokratka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze. Maxima ma specyficzny styl i tylko dzięki temu, że ma to "coś", jakiś niezdefiniowany urok, wygląda w tym oryginalnie, a nie kiczowato - choć i tu nawet sama Maxima czasem balansuje na granicy (szczególnie w strojach od Natana).

   Usuń
 5. Szkoda, że jedyną praca, jak Madeleine wykonuje dla Szwecji jest wstawianie zdjęć na instagram. Serio myslalam, ze ona zaangazuje sie bardziej, a tu zonk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To że urodziła się w rk nie jest jej winą, nie można jej winić za to, że nie wykonuje obowiązków. Nikt jej nie przymusza, nie jest następczynią tronu by miała robić nie wiadomo co. Ma prawo żyć jak chce tak jak każdy inny szwed.

   Usuń
  2. Myślę, że trochę tu zawinili Silvia i Carl Gustav. Jak wynika z ich wspomnień i biografii, od Victorii od najmłodszych lat wymagano odpowiedniego zachowania i poczucia obowiązku, a od Madeleine niczego. Później efekt był widoczny w bardzo poważnej Victorii nieustannie przejmującej się rolą następczyni tronu (co skończyło się chorobą) i imprezowej Madeleine chętnie korzystającej z uroków królewskiego życia, ale niespecjalnie garnącej się do mniej przyjemnych aspektów życia royalsa. To też dotyczy niekrólewskich rodziców, którzy traktują dzieci nierówno i później odzwierciedla się to w skrajnie różnym zachowaniu ich pociech.

   Usuń
 6. Piękne zdjęcia ślubne Edo i Beatrice w klimacie, który tylko podkreśla urok jej sukni.

  OdpowiedzUsuń
 7. Charlotte to wykapana Caroline, a Leonore Madeleine

  Szkoda, że Charlotte nie ma córki. Jestem ciekawa, czy też byłaby taka podobna do babci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jeszcze się zdecydują, Charlotte ma dopiero 34 lata. Jedyna jak dotąd prawnuczka Grace, India Casiraghi nie jest do prababci podobna.To się zresztą z wiekiem zmienia - Camille Gottlieb jako dziecko wydawała się przypominać Grace. Ale wyrosła na kobietę raczej w typie jej siostry, Lizanne.

   Usuń
  2. Co maszna myśli, że w typie Lizanne? Z tego co kojarzę to Lizanne i Grace były podobne.

   Usuń
  3. Owszem, były podobne, ale Grace miała znacznie subtelniejsze rysy, Lizanne zaś mocne. Grace z wyglądu była bardziej arystokratyczna, Lizanne zwyczajna. Co, żeby nie było wątpliwości nie jest niczym złym, ale jednak klasa urody nie ta sama.

   Usuń
 8. Mam wrażenie, że królowa Sofia wygląda ostatnio świetnie - odkąd już nie musi udawać, że cokolwiek łączy ją z Juanem Carlosem

  OdpowiedzUsuń
 9. Błękitną spódnicę królowej Hiszpanii w swojej szafie ma także księżna Sofia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taką spódnicę ma również Księżna Mary z Danii :)

   Usuń
 10. Czy wiadomo , gdzie mieszkają Alina i Nicholas z Rumunii? Czy to jakaś arystokratyczna posiadłość czy coś bardziej prywatnego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Bukareszcie, natomiast nie wiemy, gdzie dokładnie. Biorąc pod uwagę stosunki Nicolasa z rodziną królewską to raczej prywatny dom/mieszkanie, nie żadna królewska rezydencja

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.