środa, 10 kwietnia 2019

60. rocznica ślubu Cesarza i Cesarzowej


Dzisiejszy, diamentowy jubileusz obecnej Pary Cesarskiej przejdzie zapewne niezauważony przez całą resztę świata, za wyjątkiem wyspiarskiego państwa na Dalekim Wschodzie, choć i tam wkrótce zostanie przytłoczony zbliżającymi się historycznymi wydarzeniami. Tym samym idealnie wpisze się w hasło postów tematycznych "W cieniu" przygotowujących nas do zapewne jedynej w naszym życiu abdykacji Cesarza Japonii (o tym, skąd taki tytuł dowiecie się już niebawem, w kolejnym poście z serii). Niemniej, abdykacja to jeszcze odległa perspektywa, dlatego też dzisiejszy dzień to znakomita okazja do świętowania.

asahi.com


Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko obchody okrągłej rocznicy ślubu rozpoczęli o godzinie 11 czasu lokalnego od przyjęcia okolicznościowych gratulacji i życzeń od członków rodziny oraz Premiera Shinzo Abe i jego małżonki.

mainichi.jp

Niestety, nie wydano żadnych nowych zdjęć Pary ani tradycyjnej wiadomości. Warto jednak w tym miejscu przytoczyć słowa Cesarza Akihito podczas ostatniej konferencji prasowej z okazji jego urodzin w grudniu ubiegłego roku, wypowiedziane z myślą o zbliżającej się 60. rocznicy ślubu: 

Cesarzowa zawsze była u mego boku, rozumiała moje myśli i wspierała mnie w mojej pozycji i oficjalnych obowiązkach, gdy wykonywałem moje obowiązki jako Cesarz.

Porównując swoje życie do podróży, dodał także, że jest głęboko wdzięczny, że pochodząca z ludu Michiko zgodziła się "podążać tą ścieżką razem ze mną, i przez ponad 60 długich lat służyła z wielkim oddaniem zarówno rodzinie cesarskiej, jak i mieszkańcom Japonii."

Imperial Household Agency / AP / apnews.com

Podobnie wzruszające dla siebie słowa wypowiedział w czasie konferencji prasowej dziesięć lat temu, w kwietniu 2009 z okazji ich 50. rocznicy ślubu: "Wierzę, że jestem tym, kim jestem obecnie w wyniku wielu rzeczy, który doświadczyłem od otwarcia tego okna, zwanego małżeństwem."

Imperial Household Agency / AP / apnews.com

Cesarzowa Michiko od sześćdziesięciu lat nieustannie wspierała męża w wykonywaniu jego oficjalnych obowiązków, poczynając od czasów, kiedy razem odkrywali, co to znaczy być symbolem państwa, aż do dzisiaj, kiedy patrzą na schyłek ery Heisei i świt nowej ery, która pozwoli im usunąć się w cień. Gdziekolwiek Cesarz się nie udawał, czy to była wizyta na odległych japońskich wyspach, uroczystości ku czci poległych w kraju oraz za granicą, zawsze towarzyszyła mu małżonka, podążając - zgodnie z wymogiem - trzy kroki za nim.

mainichi,jp

Ślub ówczesnego Następcy Tronu Japonii Akihito z Michiko Shōdą, która stała się tym samym pierwszą w historii japońską księżną, a później Cesarzową, pochodzącą 'z ludu'; 10 kwietnia 1959 był początkiem ciągu zmian na Dworze Imperialnym, które wspólnie wprowadzili, począwszy od wspólnego wychowywania dzieci, przez częstsze rozmowy ze zwykłymi ludźmi, aż po wspomniane wspólne spędzanie czasu i wypełnianie obowiązków, które nie było tak powszechne za czasów poprzedników Akihito.

Imperial Household Agency / AP / apnews.com

Ich historia jest chyba najpowszechniej znanym Love Story japońskiej rodziny imperialnej na całym świecie (więcej na ten temat pisałyśmy tutaj) - poznali się ponoć na korcie tenisowym w sierpniu 1957.

mainichi.jp

Poniżej znajdziecie jeszcze filmik z dzisiejszej audiencji w Pałacu Imperialnym oraz fragment uroczystości ślubnych Akihito i Michiko.
Wieczorem w Pałacu Imperialnym odbyła się prywatna jubileuszowa kolacja z udziałem najbliższej rodziny - książęcej pary koronnej Naruhito i Masako, księcia Fumihito i księżnej Kiko oraz córki Pary Cesarskiej Sayako i jej męża Yoshiki'ego Kurody.

belgaimage.

Uroczystości z okazji diamentowych godów Pary Cesarskiej, niestety bez samych jubilatów, odbyły się także w Teatrze Narodowym w Tokio z udziałem przedstawicieli świata biznesu i polityki. W czasie festiwalu głos zabrał Premier Shinzo Abe, który powiedział: "Jesteśmy zdeterminowani, by stworzyć świetlaną przyszłość, pamiętając jednocześnie, że Ich Cesarskie Mości, Cesarz i Cesarzowa, nieustannie pozostają przy Japończykach."

7 komentarzy:

 1. Rzeczywiście w natłoku zbliżających się ceremonii, gdzieś umknęła trochę imponująca rocznica cesarza i cesarzowej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda tylko, że podczas uroczystości dworskich obowiązuje uroczysty strój na modłę zachodnią a nie kimono :(

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, a to takie piękne stroje, podkreślające delikatną i orientalną urodę Japończyków.

   Usuń
 3. 60 lat! Piękna rocznica :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super notka, czekam niecierpliwie na kolejne.

  OdpowiedzUsuń
 5. 60 lat razem, piękna rocznica :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.