środa, 31 sierpnia 2022

25. rocznica śmierci księżnej Diany

 Dzisiaj przypada 25. rocznica śmierci jednej z najsłynniejszych postaci XX wieku - Diany, księżnej Walii. Upamiętniając jej osobę, przygotowałam zbiór 36 ciekawostek z jej życia. Dla fanów księżnej pewnie nie będą żadną nowością, ale mimo to mam nadzieję, że znajdziecie również takie fakty, o których wcześniej nie słyszeliście.
1. Diana Spencer urodziła się 1 lipca 1961 roku w Park House na terenie królewskiej posiadłości Sandringham - w tej samej rezydencji, w której 25 lat wcześniej na świat przyszła jej matka Frances, córka 4. barona Fermoy. Była trzecią córką i czwartym z pięciorga dzieci, po dwóch starszych siostrach, Elizabeth Sarah Lavinii i Cynthii Jane, oraz zmarłym wkrótce po narodzinach bracie Johnie.


Mała Diana w ramionach mamy

2. Jej rodzice spodziewali się narodzin chłopca, upragnionego dziedzica tytułu, i nie wybrali żadnych imion dla dziewczynki, więc kiedy na świat przyszła kolejna córka, tydzień zajęło im wybranie dla niej imion. Ostatecznie otrzymała imiona Diana Frances na cześć matki oraz urodzonej w 1710 r. Lady Diany Spencer, którą co ciekawe próbowano wydać za mąż za ówczesnego księcia Walii Fredericka, syna króla George'a II.


Chrzciny przyszłej księżnej

3. Chrzciny małej Diany odbyły się 30 sierpnia 1961 w kościele St Mary Magdalene w Sandringham (tym samym, w którym wiele lat później została ochrzczona jej starsza z dwóch wnuczek, księżniczka Charlotte), a wśród jej rodziców chrzestnych znalazła się siostrzenica królowej-matki Elizabeth, lady Mary Colman.

Embed from Getty Images

4. Jak wiecie, jej rodzinę od pokoleń łączyły bliskie relacje z rodziną królewską - obie jej babcie były damami dworu królowej-matki i królowej Elizabeth II, a ojciec pełnił funkcję koniuszego króla George'a VI, a później jego córki, królowej Elizabeth. W dzieciństwie Diana podobno nazywała swoją przyszłą teściową "ciocią Lilibet", a kiedy rodzina królewska przybywała do Sandringham House bawiła się z jej młodszymi synami, księciem Andrew i księciem Edwardem.

Embed from Getty Images

5. Podobnie jak młodszy brat Charles (obecny hrabia Althorp), bała się ciemności i spała przy zaświeconym świetle na korytarzu dopóki nie skończyła 10 lat.

Embed from Getty Images

6. Miała świnkę morską o imieniu Peanuts, która wygrała główną nagrodę na targach zwierząt domowych w Sandringham. Zabrała ją ze sobą do szkoły z internatem Riddlesworth Hall School, do której zaczęła uczęszczać w wieku 9 lat.


7. Po tym, jak pewnego dnia w dzieciństwie spadła ze swojej klaczy i złamała rękę, przestała jeździć konno. Wróciła do tego wiele lat później z pomocą Jamesa Hewitta, instruktora jazdy konnej swoich synów i swojego późniejszego kochanka.

Embed from Getty Images

8. W przeciwieństwie do starszego rodzeństwa, nauka szła jej opornie, ale za to była świetna w sporcie. Uwielbiała pływać, grać w tenisa czy siatkówce. W szkole została wybrana do drużyny pływackiej i siatkarskiej.

Embed from Getty Images

9. Inną z jej pasji był taniec, a zwłaszcza balet. W czasie jednego z wyjść w grudniu 1985 w Royal Opera House postanowiła zrobić mężowi niespodziankę i razem z tancerzem Wayne'm Sleepem zatańczyła do swojej ulubionej piosenki "Uptown Girl". Widownia była zachwycona, w przeciwieństwie do księcia Charlesa, który później pokłócił się o to z Dianą. (Nie ma z tego występu nagrania, ale w poniższym filmiku znajdziecie zdjęcia.)


10. Wykazywała też talent do gry na fortepianie, który odziedziczyła po swojej babci ze strony matki, baronowej Fermoy Ruth. W czasie podróży po Australii w 1988 zagrała II koncert fortepianowy Rachmaninowa.


11. Uwielbiała romanse Barbary Cartland, ale podobno przestała je czytać po małżeństwie ojca z córką pisarki, Raine, której ani ona, ani jej rodzeństwo nie znosiło. Jej relacje z macochą poprawiły się dopiero około 1996 roku.


12. Po przeprowadzce do Londynu przeszła kurs gotowania, a jej popisowym daniem była ponoć rolada czekoladowa.


13. Jako pierwsza w historii brytyjskiej rodziny królewskiej panna młoda przed ślubem zarabiała na swoje utrzymanie. Pracowała jako opiekunka do dzieci i przedszkolanka.

Embed from Getty Images

14. Jak pewnie wiecie, książę Walii początkowo spotykał się z jej starszą siostrą Sarah i to ona przedstawiła mu młodszą siostrę w 1977. Dianą zainteresował się dopiero w 1980, kiedy wyraziła współczucie po śmierci jego ukochanego dziadka wujecznego, lorda Mountbattena (wuja księcia Philipa), który zginął  rok wcześniej w zamachu zorganizowanym przez Irlandzką Armię Republikańską.

Embed from Getty Images

15. Książę oświadczył się 6 lutego 1981 na zamku Windsor, a Diana wspominała później, że spotkali się raptem 13 razy zanim wzięli ślub. Ich zaręczyny ogłoszono dwa tygodnie później.


Jedno z oficjalnych zdjęć wykonanych z okazji zaręczyn na schodach Pałacu Buckingham. Diana stanęła stopień niżej od księcia, by wydać się od niego niższą, choć w rzeczywistości była tego samego co on wzrostu.

16. Jej matka oraz babcia ze strony mamy usiłowały odwieść Dianę od ślubu z księciem. Frances Shand Kydd miała złe przeczucia co do małżeństwa córki, a baronowa Fermoy obawiała się, że wnuczka nie odnajdzie się w roli księżnej.


17. Lady Diana była pierwszą od 300 lat Angielką, która poślubiła angielskiego Następcę Tronu - ostatnią była Anne Hyde, która w 1660 wyszła za mąż za późniejszego króla Jamesa II (co ciekawe, James II był przodkiem Diany).


18. Ślub Diany i Charlesa był pierwszym po 480 latach królewskim ślubem zorganizowanym w Katedrze św. Pawła w Londynie, a nie w Westminster Abbey. Ostatni raz w Katedrze pobrali się książę Walii Arthur (syn Henry'ego VII) i Katarzyna Aragońska.

Embed from Getty Images

19. Nie było to jedyne odstępstwo od reguły - Diana za zgodą księcia nie ślubowała mu posłuszeństwa, przecierając szlaki kolejnym pannom młodym w brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Embed from Getty Images

20. Młoda para z nerwów pomyliła słowa przysięgi. Pan młody powiedział "twoje dobra" zamiast "moje ziemskie dobra", natomiast panna młoda pomyliła kolejność jego imion, nazywając go Philipem Charlesem Arthurem George'm (zamiast Charlesem Philipem Arthurem George'm).

Embed from Getty Images

21. Suknia ślubna panny młodej, ozdobiona 10 000 pereł i zwieńczona długim na 7,6 metra trenem - do tej pory najdłuższym trenem królewskiej sukni ślubnej - przeszła już do historii. Odpowiedzialne za projekt małżeństwo, David i Elizabeth Emanuelowie wszyli w suknię złotą podkowę wysadzaną diamentami na szczęście, o czym Diana dowiedziała się dopiero w dniu ślubu.


22. W dniu ślubu została pierwszą po 71 latach księżną Walii i dziewiątą kobietą w historii, która nosiła ten tytuł.


23. Po narodzinach pierwszego dziecka para książęca spierała się o imiona - Charles nalegał na Arthura, ale Diana ostatecznie postawiła na swoim i nazwała syna Williamem. Sama wybrała także pierwsze imię Harry'ego, choć książę chciał go nazwać Albertem.


24. Po narodzinach księcia Williama cierpiała na depresję poporodową.

Embed from Getty Images

25. Swoją pierwszą samodzielną wizytę zagraniczną złożyła we wrześniu 1982, reprezentując królową na pogrzebie księżnej Grace w Monako. Księżną Grace poznała jeszcze przed ślubem, na swoim pierwszym oficjalnym wyjściu jako narzeczona księcia Charlesa na charytatywnej gali, podczas której zbierano fundusze dla Royal Opera House.

Embed from Getty Images

26. W maju 1990 razem z księciem Charles udała się na Węgry. Tym samym jako pierwsi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej odwiedzili państwo należące do Układu Warszawskiego.

Embed from Getty Images

27. Ostatnią wspólną podróż zagraniczną odbyli w 1992 w Korei Południowej.

Embed from Getty Images

28. Księżna Diana była matką chrzestną 17 dzieci, w tym księcia Philipposa (najmłodszego syna króla Grecji Konstantinosa) czy Lady Alexandry Knatchbull (córki lorda Brabourne). Lady Alexandra wyszła za mąż w 2016 za Thomas Hoopera, a do ołtarza poprowadził ją książę Walii.

Embed from Getty Images

29. Jej ulubionym zespołem muzycznym była ABBA.

Embed from Getty Images

30. Zasłynęła szczególnie ze swojej działalności charytatywnej. W czasie małżeństwa patronowała lub przewodniczyła ponad 100 organizacjom charytatywnym, szczególnie tym pomagającym dzieciom, osobom starszym, bezdomnym, chorym psychicznie czy chorym na raka. 

Embed from Getty Images

31. Mniej znanym aspektem jej działalności było wsparcie osób dotkniętych trądem. W czasie swojej wizyty w Indonezji z księciem Walii w 1989 odwiedziła szpital dla trędowatych, dotykając chorych i wymieniając z nimi uściski dłoni (w tamtym czasie wiele osób wciąż wierzyło, że trądem można się zarazić przed dotyk). Po powrocie do Wielkiej Brytanii została patronką Leprosy Mission działającej w tym obszarze. Patronat sprawowała aż do swojej śmierci.

Embed from Getty Images

32. Była również pierwszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, który uścisnął dłoń osoby zarażonej wirusem HIV, a w 1987 otworzyła pierwszy w Wielkiej Brytanii oddział szpitalny dla osób chorych na AIDS w Middlesex Hospital. Wsparcie osób z wirusem HIV lub chorych na AIDS to kolejny filar jej działalności, o którym z pewnością słyszeliście.

Embed from Getty Images

33. W ciągu ostatniego roku przed śmiercią zaangażowała się w pracę na rzecz zakazu produkcji i używania min lądowych. W swoją pierwszą podróż w tym obszarze i zarazem najbardziej znaną udała się w styczniu 1997 do Angoli, gdzie przespacerowała się po świeżo oczyszczonym polu minowym.

Embed from Getty Images

34. Kilka miesięcy później, na początku sierpnia odwiedziła Bośnię, gdzie spotkała się z ofiarami min. Była to jednocześnie jej ostatnia oficjalna wizyta zagraniczna, jak i ostatnie publiczne wyjście przed śmiercią.


35. Swoje ostatnie 36. urodziny spędziła na obchodach 100-lecia galerii Tate.

Embed from Getty Images

36. Księżna Walii zginęła w wypadku samochodowym 31 sierpnia 1997 w Paryżu. W dniu jej pogrzebu 6 września za jej trumną, oprócz jej synów, męża, teścia i brata, podążali także przedstawiciele kilku organizacji charytatywnych, w których działalność się angażowała. Została pochowana w rodzinnym majątku Spencerów Althorp, na niewielkiej wyspie na środku jeziora, gdzie w dzieciństwie uwielbiała się bawić w czasie wizyt u dziadków.


Źródła: 
Kienzler, I. (2017). Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność. Warszawa: Wydawnictwo Bellona.

8 komentarzy:

 1. Myślicie, że informacje o ludziach przeciwko ślubowi z Karolem są prawdziwe? Czy przypadkiem nie powstały, gdy już małżeństwo się sypało i te osoby próbowały się wybielić, twierdząc, że od początku widziały problem? W końcu na początku to była ogromna szansa i prestiż dla Spencerów, a Diana z 1980 roku była zupełnie inna niż Diana z lat 90. Na początku była wręcz idealną kandydatką - trochę typ Alexandry Duńskiej, żony Edwarda VII. Priorytetem wyższych sfer był dobry ożenek, śluby z młodziutkimi dziewczynami były normą, a inteligencja panny młodej nikogo (niestety) nie interesowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z powyższym komentarzem. Być może gdyby ktoś odwodził Dianę od tego pomysłu, to ona sama by się nad tym zastanowiła, ale Spencerowie "pchali" Dianę w ramiona Karola. Nie udzielili jej także wsparcia wtedy, gdy go potrzebowała.

   Ola

   Usuń
 2. Od jej śmierci minęło więcej czasu niż sama spędziła w roli księżnej, a pomimo to wciąż pozostaje fascynującym fenomenem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjęcie 27 jest niemal symboliczne. Ja pamiętam śmierć Diany, oglądałam pogrzeb w TV.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze myślałam, że ulubionym zespołem Diany był Duran Duran.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego zespołu też była wielką fanką :)

   Usuń
  2. A ja, że grupa Wham! Uwielbiała George'a Michaela. Nie wiem, skąd informacja o Abbie.

   Ola

   Usuń
  3. Informację znalazłam w artykule Harper's Bazaar (link w źródłach w poście), potwierdza ją też m.in. francuski Vogue.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.