wtorek, 8 września 2020

Rzeczniczka, orędowniczka, inicjatorka - działalność królowej Ranii

 Ostatnio uświadomiłam sobie, że odkąd cztery lata temu zostałam współautorką tego bloga, zdecydowanie za mało uwagi poświęcam kluczowej kwestii, o której tak łatwo zapomnieć interesując się rodzinami królewskimi - działalności charytatywnej. Niedawne, okrągłe urodziny jednej z najbardziej pracowitych członkiń rodzin królewskich, królowej Jordanii, to doskonała okazja, by naprawić ten błąd i przedstawić Wam to, czemu królowa oddała swoje serce. Przygotujcie się więc na naprawdę długi post, który, mam nadzieję, lepiej niż jakikolwiek inny, przybliży Wam jej postać.

© Royal Hashemite Court


W swojej działalności charytatywnej Rania skupiła się na trzech obszarach: edukacji, wsparciu najbardziej wrażliwych społeczności oraz dialogu międzykulturowym. 

Na poziomie globalnym opowiada się za zapewnieniem każdemu dziecku na świecie dostępu do wysokiej jakości edukacji. W 2000 została członkiem Global Leadership Initiative zainaugurowanej przez UNICEF i w tej roli wygłosiła przemówienie na specjalnej sesji dla dzieci Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W 2007 mianowano ją pierwszym Globalnym Rzecznikiem Dzieci UNICEF. Od lat wspiera kampanie edukacyjne prowadzone na całym świecie: 1Goal: Education for All, której jest współtwórczynią i którą zainaugurowała latem 2009; United Nations Girls’ Education Initiative (UNGEI), której jest honorową Globalną Przewodniczącą, czy In My Name Campaign. W kwietniu 2009 udała się do USA na inaugurację „Wielkiego Czytania” w ramach Global Campaign for Education's Global Action Week jako Honorowa Przewodnicząca.

Dzieci są wspaniałymi nauczycielami nadziei – a moją nadzieją dla każdego dziecka jest to, aby mogły się bezpiecznie bawić, swobodnie się uczyć i były w stanie wykorzystać swoje wrodzone talenty. Przede wszystkim życzę każdemu dziecku na całym świecie prawdziwego dzieciństwa. Nic nie ma większego znaczenia. ~ Królowa Rania

Inauguracja kampanii 1Goal: Education for All, 2009 © Royal Hashemite Court
Królowa jest także orędowniczką tolerancji, współczucia i empatii między ludźmi ze wszystkich kultur i środowisk. Walczy ze stereotypowym postrzeganiem muzułmanów i świata arabskiego, nawołując do większej akceptacji bez względu na wyznanie czy pochodzenie. W tym właśnie celu w marcu 2008 założyła własny kanał na YouTubie (jako QueenRania), na którym zaaranżowała dyskusję z widzami o tym, jak postrzegają Bliski Wschód. W publikowanych nagraniach odpowiadała na pytania i prostowała nieprawdziwe informacje, wypowiadając się m.in. na temat terroryzmu czy praw kobiet (filmiki poniżej). Promując dialog międzykulturowy, brała również udział w Jeddah Economic Forum, The John F. Kennedy Forum (powyżej) czy Skoll World Forum. Działalność w tym zakresie przyniosła jej uznanie na całym świecie: otrzymała m.in. nagrodę North-South Prize Rady Europy w 2009 czy pierwszą w historii YouTube Visionary Award w listopadzie 2008.Poza tym, Rania działa na rzecz uchodźców, broniąc ich praw i wspierając aspiracje. Biorąc pod uwagę, że sama pochodzi z rodziny, która dwukrotnie musiała uciekać przed wojną, nie ma w tym nic zaskakującego. Jest członkiem zarządu International Rescue Committee (IRC) i uczestniczyła w wielu wydarzeniach na całym świecie, na których poruszano kwestię uchodźców, w tym współprzewodniczyła dyskusji przy okrągłym stole podczas UN Summit on Refugees and Migrants w 2016. Wielokrotnie odwiedzała obozy dla uchodźców, nie tylko w Jordanii, ale też w Grecji czy Bangladeszu.

To, czego życzę każdemu dziecku na całym świecie, jest całkiem proste: aby było wystarczająco bezpieczne, by dostać sprawiedliwą szansę w życiu. ~ Królowa Rania


Wreszcie, królowa angażuje się w inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, choć jest to zdecydowanie mniej znana część jej działalności. W 2008 powołała Arabską Grupę Przywództwa na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, pierwszą tego rodzaju na Bliskim Wschodzie. Rok później napisała przedmowę do raportu Arab Responsible Competitiveness Index na temat tego, jak zrównoważone praktyki mogą rozwiązać problemy, z którymi boryka się świat arabski. Była też członkiem panelu wysokiego szczebla ONZ, który doradzał w zakresie kształtu i treści Celów Zrównoważonego Rozwoju sformułowanych dla Agendy 2030.


Embed from Getty Images

Poza tym pełni wiele zaszczytnych funkcji, oprócz wcześniej wymienionych jest także członkiem m.in.: zarządu United Nations Foundation (od 2006), Rady Powierniczej World Economic Forum (od 2002), Rady Dyrektorów International Youth Foundation (od 2002) czy honorowym członkiem Międzynarodowej Rady Doradczej International Center for Research on Women (ICRW).

Spotkanie zarządu UN Foundation w 2012 © Royal Hashemite Court

Spośród licznych nagród, które Rania otrzymała za swoją pracę w tak wielu dziedzinach, do najbardziej prestiżowych należą: Foreign Press Association’s Humanitarian Award (w 2016 - zdjęcie poniżej), World Childhood Award (2015 - zdjęcie poniżej, z królową Silvią), Atlantic Council Global Citizen Award (2017) czy Vital Voices Global Trailblazer Award (2017), przyznawaną "kobietom - liderkom z całego świata za pracę na rzecz wzmocnienia demokracji, zwiększenia możliwości ekonomicznych oraz ochrony praw człowieka". W 2011 znalazła się w rankingu Forbesa 100 najbardziej wpływowych kobiet na świecie, a w 2018 podczas 3. Arab Social Media Influencers Summit została Najbardziej Wpływową Osobowością Roku.Embed from Getty Images

To tylko wybrana, najważniejsza część jej działalności i pełnionych funkcji na arenie międzynarodowej. Na szczeblu lokalnym natomiast, jak zaraz zobaczycie, Rania jest szczególnie zaangażowana w modernizację systemu edukacji, wzmacnianie pozycji kobiet i lokalnych społeczności, ochronę dzieci i rodzin oraz wspieranie innowacyjności, przedsiębiorczości i promowanie nowoczesnych technologii wśród młodych ludzi. Przyjrzyjmy się bliżej projektom, fundacjom i organizacjom powstałym z jej inicjatywy w Jordanii.


Embed from Getty Images


The Queen Rania Foundation for Education and Development (QRF)

Powstała z inicjatywy królowej w 2013, a jej celem jest poprawa jakości edukacji w Jordanii. 

Naszą wizją jest wysokiej jakości edukacja dla wszystkich, począwszy od przedszkola, prowadzona przez dynamicznych i dobrze wyszkolonych nauczycieli, którzy ekscytują uczniów i zaszczepiają w nich nie tylko miłość do nauki, ale także ciekawość na całe życie. Chcemy, aby nowe pokolenie potrafiło okiełznać narzędzia technologiczne i konkurować z rówieśnikami na całym świecie. Chcemy tego dla każdego dziecka w Jordanii i chcemy tego również dla Jordanii, abyśmy mogli wzmocnić podstawy integracji i dobrobytu dla wszystkich. ~ Królowa Rania

Fundacja prowadzi badania dotyczące największych wyzwań, przed którymi stoi obecnie sektor edukacji i stara się wypracować zrównoważone rozwiązania, projektując i wdrażając innowacyjne programy edukacyjne.

Spotkanie zarządu w 2017 - queenraniastyle.blogspot.com


Edraak

To zainaugurowany w 2013 przez QRF portal z otwartymi dla uczniów na całym świecie bezpłatnymi kursami online w celu promowania wiedzy i edukacji w świecie arabskim. Początkowo był skierowany do dorosłych uczących się języka arabskiego, później rozszerzono go o wersję dla dzieci w wieku szkolnym. Jest uważana za pierwszą na świecie arabską platformę edukacyjną non-profit.
The Children’s Museum Jordan

Interaktywne muzeum dla dzieci zostało otwarte przez Ranię w maju 2007, a jego celem jest „uczynić naukę przyjemną dla wszystkich”, jak czytamy na oficjalnej stronie. Poprzez interakcyjne wystawy i swoje całoroczne programy muzeum zapewnia przestrzeń edukacyjną przyjazną dla dzieci. Ma 8500 metrów kwadratowych powierzchni i 180 interaktywnych eksponatów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, a od momentu jego otwarcia odwiedziło go ponad 3 miliony osób (tylko w zeszłym roku było ich ponad 240 tysięcy).

Królowa Rania i Pierwsza Dama Polski Agata Kornhauser-Duda w Children's Museum w czasie wizyty
Pary Prezydenckiej w Jordanii, 2016 - jordantimes.com


Madrasati

Kolejna inicjatywa królowej w dziedzinie edukacji, zapoczątkowana w 2008, aby pomóc osobom, firmom i organizacjom w ulepszaniu środowiska edukacyjnego w najbardziej zaniedbanych szkołach publicznych w Jordanii. Wspólnie ze swoimi partnerami Madrasati odnawia szkolne budynki i dostarcza niezbędne pomoce dydaktyczne. Jest to ważna działalność, gdyż, jak pokazują badania, to, w jakim środowisku odbywa się edukacja, ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie, frekwencję i wyniki w nauce uczniów.

Spotkanie z wolontariuszami Madrasati, 2012 © Royal Hashemite Court


The Queen Rania Teacher Academy

Królowa założyła ją we współpracy z Ministerstwem Edukacji z myślą, by wyposażyć nauczycieli w umiejętności niezbędne do przekazywania wiedzy przyszłym pokoleniom na jak najwyższym poziomie i tym samym podnosić jakość edukacji. Organizacja wspiera nauczycieli i oferuje im programy rozwoju zawodowego zgodnie z potrzebami edukacyjnymi w Jordanii i świecie arabskim. Od momentu powstania w 2009 wyszkoliła ponad 1400 dydaktyków dopiero rozpoczynających pracę w zawodzie i prawie 35 tysięcy nauczycieli konkretnych przedmiotów, a ponad 26 tysięcy pedagogów wzięło udział w ogólnym szkoleniu General and Interactive Pedagogy prezentującym m.in. metody nauczania czy Performance Based Assessment - sposób oceniania mierzący umiejętność zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce.

Edukacja to więcej niż prawo, edukacja to remedium. W świecie ogarniętym kryzysami edukacja może być drogą do wzrostu i stopniem do pokoju. ~ Królowa Rania
Inauguracja Queen Rania Teacher Academy w 2009 © Royal Hashemite Court


The Queen Rania Award for Excellence in Education

Zainaugurowane w lipcu 2005 stowarzyszenie co roku przyznaje nagrody wybitnym nauczycielom z całej Jordanii podczas specjalnej ceremonii pod patronatem króla Abdullaha i królowej Ranii, zachęcając nauczycieli do ciągłego rozwoju. Laureaci otrzymują nagrodę pieniężną, nagrody Ministerstwa Edukacji oraz możliwość ubiegania się o stypendium w celu dalszego rozwoju zawodowego w kraju i za granicą.
Stowarzyszenie zostało powołane, by ustanowić krajowy standard doskonałości w kształceniu i uhonorować tych pedagogów, którzy niestrudzenie pracują, by go osiągnąć. Jednocześnie chce przywrócić zawodowi prestiż i przypomnieć społeczeństwu o wielkim szacunku, jaki kultura arabska miała zawsze zarezerwowany dla nauczycieli.

Wybitna osoba to ta, która czyni rzeczy lepszymi niż je znalazła i zostawia rzeczy piękniejszymi niż były. ~ Królowa RaniaJordan River Foundation (JRF)

Była jednym z pierwszych projektów królowej – powstała już w 1995, koncentrując się na zapewnianiu bezpieczeństwa dzieciom i wzmacnianiu pozycji najwrażliwszych społeczności w Jordanii. Fundacja realizuje obecnie kilka programów, wszystkie nakierowane na stworzenie Jordanii z mieszkańcami realizującymi swój potencjał i przezwyciężającymi społeczne wyzwania, takie jak wykorzystywanie dzieci. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm najważniejszym:


Embed from Getty Images


Jordan River Community Empowerment Program (JRCEP)

Jeden z pierwszych programów fundacji, zainaugurowany w 1997, ma na celu poprawić jakość życia członków lokalnych społeczności, pomagając im znaleźć zatrudnienie lub założyć własne przedsiębiorstwo i oferując szkolenia, warsztaty czy doradztwo.

Otwarcie corocznej wystawy JRF w ramach programu Community Empowerment w 2012 © Royal Hashemite Court

Jordan River Child Safety Program (JRCSP)

Został uruchomiony w 1997 w wyniku intensywnych wysiłków królowej zmierzających do tego, by w centrum programów politycznych umieścić dobro dzieci. Misją programu jest walka z przemocą wobec dzieci poprzez działalność w dwóch obszarach; interwencji – skierowanej do rodzin, w której problem już występuje – i profilaktyki skupiającej się na podnoszeniu świadomości oraz promowaniu bezpieczeństwa i ochrony praw dzieci.
Tylko w ciągu dwóch lat (2018-2019) fundacja wyszkoliła prawie 16 tysięcy członków społeczności i wsparła przeszło 75 tysięcy dzieci, rodzin i kobiet.

Lunch z okazji 20-lecia JRF w 2015 © Royal Hashemite Court


Al – Aman Fund for the Future of Orphans

Fundusz skupia się na zapewnieniu edukacji osieroconym dzieciom, zarówno tym, które przebywały w sierocińcach przez część lub całe swoje dzieciństwo, jak i tym, które żyją w ubóstwie z opiekunem lub krewnym. Oferuje im praktyczne programy wsparcia dzięki którym mogą zdobyć niezbędne umiejętności i wykształcenie, pomagając im w ten sposób stać się samodzielnymi, produktywnymi członkami społeczeństwa. Działalność rozpoczął w 2003 i od tamtej pory pomógł ponad 4000 sierot, z czego przeszło 2700 ukończyło studia i z powodzeniem odnalazło się w życiu.
National Council for Family Affairs (NCFA)

Została powołana w 2001 w uznaniu rodziny za najlepsze środowisko przygotowujące przyszłe pokolenia do produktywnego życia i pełnienia roli odpowiedzialnych obywateli. Ma za zadanie przyczynić się do poprawy jakości życia jordańskich rodzin poprzez zapewnienie im sprzyjającego środowiska gospodarczego, społecznego i prawnego. Koncentruje się na wzmacnianiu rodzin i relacji między ich członkami, zapewnieniu dzieciom środowiska dostosowanego do ich potrzeb rozwojowych i ograniczeniu przemocy domowej. Rada jest zaangażowana w przegląd i reformy odpowiednich polityk, przepisów i procedur w celu aktywnego wspierania i promowania ważnych dla jordańskich rodzin kwestii, a także koordynuje i monitoruje wdrażanie krajowych polityk, strategii czy programów dotyczących rodzin i jej praw.

Ocena osiągnięć NCFA w czasie wizyty w przedszkolu, 2014 © Royal Hashemite Court


Royal Health Awareness Society (RHAS)

Kolejna jordańska organizacja założona przez królową Ranię w 2005 nie należy do żadnego z wymienionych przeze mnie wcześniej filarów jej działalności. Jej celem jest poprawa ogólnego samopoczucia Jordańczyków przez podnoszenie świadomości na temat zdrowia fizycznego i psychicznego oraz zachęcanie do prowadzenia zdrowego stylu życia i podejmowania bezpiecznych zachowań.

Royal Health Awareness Society jest przewodnikiem i sumieniem Jordanii, jeśli chodzi o nasze zdrowie. To dzięki wiedzy i energii pracowników RHAS, pomysłom i entuzjazmowi studentów, a także zaangażowaniu partnerów Jordańczycy uczą się budować szczęśliwe rodziny i zdrowe domy. ~ Królowa Rania


Towarzystwo prowadzi obecnie osiem programów: Healthy Schools nakierowane na promowanie zdrowego środowiska dla dzieci za pośrednictwem działań w szkołach; Think First, którego celem jest zapobieganie ciężkim urazom; Generations Protected, który w swoich działaniach skupia się na podnoszeniu świadomości młodzieży na temat ryzykownych zachowań oraz rozwijaniu ich umiejętności społecznych i życiowych; Healthy Kitchen zapewniający zdrowe posiłki w szkołach; Shababna zrzeszający młodych wolontariuszy, którzy promują zdrowy styl życia wśród swoich rówieśników; oraz Healthy Community Clinics skierowane do ośrodków zdrowia w Jordanii i pomaganiu im w świadczeniu lepszych usług profilaktycznych w celu ograniczenia występowania chorób przewlekłych i ich ewentualnych powikłań.

Spotkanie z pracownikami i wolontariuszami RHAS w czerwcu tego roku © Royal Hashemite Court
16 komentarzy:

 1. "skupiła się na czterech obszarach: edukacji, wsparciu najbardziej wrażliwych społeczności oraz dialogu międzykulturowym."

  To są trzy obszary

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest jak się zmienia wstęp w ostatniej chwili ;)

   Usuń
 2. Praca Rani jest imponująca ☺️

  OdpowiedzUsuń
 3. Kobieta pracująca bardzo wytwale i z wiarą w swoje ideały, cele

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo solidny i dopracowany post. Dziękuję.
  Rania jest niezwykle pracowitą osobą, na dodatek jej działalność skupia się na rzeczywiście istotnych kwestiach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedawno na Facebooku przeczytałam komentarz, w którym autor pisał, że na widok royalsów gilotyna mu się w kieszeni otwiera. Myślę, że po przeczytaniu jak wiele pracy na rzecz ludzi wykonuje królowa Rania ta gilotyna przestała by istnieć. Rania to kobieta, której piękno nie ogranicza się do wyglądu. Ją rozświetla blask jej pięknej duszy.

  OdpowiedzUsuń
 6. A czemu autorki blogów o Mary, Szwedzkich Ksiezniczkach, Sophie i BRK nie pisza nic? Czy cos sie dzieje z nimi?

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tego co wiem większość pracuje i/lub kończy studia, niektóre założyły własne rodziny, więc wiadomo, że nie mają tyle czasu co kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękujemy za dopracowany, obszerny post.
  Praca królowej Ranii rzeczywiście robi wrażenie. To nie tylko przemówienia i nagrody, ale bardzo realne efekty tej pracy jak platforma edukacyjna, muzeum dla dzieci, możliwość skończenia studiów przez sieroty. Mnie zawsze szczególnie interesowała jej działalność na rzecz poprawy wykształcenia nauczycieli i docenienia ich roli. Taki obszar działań charytatywnych wśród royalsów nie jest często spotykany.

  OdpowiedzUsuń
 9. Obszerny i udany wpis :) Patronaty Królowej dowodzą tego, jaką jest wrażliwą,empatyczną i charyzmatyczną osobą. W jej patronatach brakuje mi jedynie jakiejś organizacji działającej w celu poprawy dobrobytu zwierząt. Prześliczne zdjęcie na początku wpisu♡

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakie było pytanie? Nie udało mi się go przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie jak ktoś poniżej zadał

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzięki. Dziwne, że ktoś najpierw pisał z konta Kazi, a potem jako anonim...

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dziękuję za ten post, dowiedziałam się z niego bardzo dużo o działalności królowej Ranii :)

  Fajnie by było jakbyś napisała post o działalnościach charytatywnych innych królowych/księżniczek/księżnych. Wiem, że kilka lat temu na tym blogu był cykl o patronatach księżniczek, ale myślę, że można by to uzupełnić lub napisać o działalności innych royalsów. Oczywiście zrozumiem jeśli odmówisz, bo takie posty wymagają bardzo dużo czasu i pracy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracuję już nad kolejnym postem, ale jest tego sporo, więc zajmie to jeszcze trochę czasu. Mam nadzieję stworzyć jeszcze ze 2-3 podobne posty, ale to rzeczywiście wymaga sporo pracy i czasu, którego niestety w najbliższych miesiącach mi zabraknie, więc zobaczymy, czy coś z tego wyjdzie. Również pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.