środa, 30 grudnia 2020

Odeszli w 2020

Pierwsza część naszego corocznego podsumowania roku jest zarazem najbardziej przygnębiająca, przedstawimy bowiem sylwetki tych, których już z nami nie ma.
8 stycznia w wieku 83 lat w szpitalu w Madrycie odeszła Infantka Pilar, ciotka króla Felipe VI (starsza siostra króla Juana Carlosa). Urodziła się 30 lipca 1936 w Cannes jako María del Pilar Alfonsa Juana Victoria Luisa Ignacia, najstarsze z czwórki dzieci hrabiego Barcelony Infanta Juana (syna króla Alfreda XIII i królowej Victorii Eugenie) i jego żony, księżniczki Marii de las Mercedes z Królestwa Obojga Sycylii. Wczesne dzieciństwo razem z rodziną spędziła na wygnaniu (król Alfred XIII został obalony w 1931, a Hiszpania stała się republiką) w Estoril w Portugalii. 5 maja 1967 w Klasztorze Hieronimitów w Lizbonie odbył się jej ślub z Donem Luisem Gómez-Acebo y Duque de Estrada, wicehrabią de la Torre. Wcześniej zrzekła się praw do tronu i tytułu, jako że jej wybranek pochodził z ludu. W 1987 jej brat Juan Carlos przyznał jej tytuł Infantki. Doczekali się piątki dzieci, najstarszej córki i czterech synów; a także jedenaściorga wnucząt. Infantka owdowiała w marcu 1991.

Embed from Getty Images


10 stycznia ze światem pożegnał się 79-letni Sułtan Omanu Qaboos bin Said, najdłużej panujący władca na Bliskim Wschodzie i w świecie arabskim, opisywany przez zagranicznych dziennikarzy jako "ojciec współczesnego Omanu".
Przyszedł na świat 18 listopada 1940 jako jedyny syn Sułtana Saida bin Tamura i jego żony, Szejki Mazoon al-Mashani. W wieku 16 lat został wysłany do szkoły w Anglii, a po ukończeniu formalnej edukacji uczył się w Royal Military Academy w Sandhurst. We wrześniu 1962 został jej absolwentem i wstąpił w szeregi Armii Brytyjskiej, służąc w 1. Batalionie The Cameronians (Scottish Rifles). Po powrocie do kraju został przez ojca zamknięty w swego rodzaju areszcie domowym. Sułtan izolował go od spraw rządowych, obawiając się (całkiem słusznie zresztą), że syn będzie naciskał na wprowadzenie zmian. Quaboos o aktualnej sytuacji w kraju dowiadywał się jedynie w czasie okazjonalnych spotkań z osobistymi doradcami ojca. Na tron wstąpił 23 lipca 1970 w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego z pomocą Brytyjczyków, w którym obalono jego ojca, kończąc tym samym wieloletnią izolację Omanu i rozpoczynając powolny proces jego modernizacji i odbudowy, korzystając z dochodów ze złóż ropy naftowej. Jego panowanie przyniosło ponadto wzrost poziomu życia i rozwoju kraju, zniesienie niewolnictwa, koniec rebelii w Zufarze będącym cześcią Omanu oraz ustanowienie konstytucji. Nigdy się nie ożenił i nie doczekał dzieci, w związku z czym w zapieczętowanej kopercie wyznaczył na swojego Następcę swojego kuzyna ze strony ojca, Haithama bin Tariqa, dotychczasowego ministra kultury i podsekretarza spraw zagranicznych.
W oficjalnym komunikacie nie podano wprawdzie przyczyny zgonu, ale powszechnie wiadomo, że stan zdrowia Sułtana od kilku lat stopniowo się pogarszał, a w 2015 wykryto u niego raka jelita grubego. W grudniu 2019 udał się na leczenie do Belgii, jednak ponoć lekarze poinformowali go, że nie da się już nic więcej zrobić i wrócił do domu, ponieważ chciał umrzeć we własnym kraju.

U.S. Department of State, Public domain, via Wikimedia Commons


20 lutego zasnęła na wieki Christa-Irene von Arnim-Kitzscher. Urodziła się 2 lipca 1923. 3 marca 1948 w Oberkassel wyszła za mąż za księcia Ernsta August zur Lippe, syna księcia Juliusa Ernsta zur Lippe i jego żony Marie, urodzonej jako księżniczka z Meklemburgii-Strelitz. Doczekali się razem czwórki dzieci, dwóch synów i dwie córki, a także pięć wnuczek i wnuka. Księżna owdowiała 15 czerwca 1990.5 marca w wieku 84 lat zmarł książę Max Emanuel Thurn und Taxis, daleki krewny obecnego 12. księcia Thurn und Taxis Alberta ze strony jego ojca. Książę urodził się 7 września 1935 jako jedyne dziecko księcia Raphaela Rainiera Thurn und Taxis, który był szóstym synem 8. księcia Thurn und Taxis Alberta (pradziadka obecnego księcia) i jego żony Margarete. Był dwukrotnie żonaty, najpierw z hrabianką Marią von Pocci (małżeństwo zakończyło się po zaledwie roku rozwodem w 1970), a następnie z Christą Heinle, z którą doczekał się dwóch synów, Hubertusa Raphaela i Philippa Gabriela.26 marca w Paryżu z powodu choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa odeszła księżniczka Marie-Therese Burbon Parma. Była tym samym pierwszą ofiarą śmiertelną tej choroby pochodzącą z rodziny królewskiej. Miała 86 lat.
Urodziła się 28 lipca 1933 w Paryżu jako trzecie z sześciorga dzieci i druga córka księcia Parmy Xaviera (dziadka obecnego księcia Parmy Carlosa) i jego żony Madeleine. Studiowała filozofię na Uniwersytecie w Oksfordzie, a później nauki polityczne na paryskiej Sorbonie, stając się specjalistką w dziedzinie systemów prawnych i politycznych narodów islamskich. Była poliglotką: biegle mówiła w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim. Co ciekawe, pod koniec lat 50. była wymieniana wśród potencjalnych kandydatek na żonę króla Belgów Badouina, spekulowano, że zaręczyny to tylko kwestia czasu. Jak dobrze wiemy, wcale do nich nie doszło; Badouin ożenił się z hiszpańską arystokratką Doñą Fabiolą Mora y Aragón. Marie-Thérèse nigdy nie wyszła za mąż i nie doczekała się dzieci. Niemniej utrzymywała bliskie relacje z rodziną swojego brata Carlosa Hugo.29 marca zmarła Catharina Nilert, kuzynka drugiego stopnia księcia Gustafa Adolfa, ojca króla Carla Gustafa. Urodziła się 14 kwietnia 1926 jako hrabianka Catharina af Wisborg, najmłodsze z czwórki dzieci Carla Bernadotte af Wisborg (tym samym wnuczka księcia Oscara Bernadotte, młodszego brata króla Gustafa V i praprawnuczka króla Oscara II) i jego pierwszej żony Marianne de Geer af Leufsta. Miała czworo rodzeństwa, w tym Dagmar von Arbin, która zmarła jako najstarszy i najdłużej żyjący członek szwedzkiej rodziny królewskiej w grudniu 2019 w wieku 103 lat.
W 1948 poślubiła Nilsa Tore Nilerta i przeprowadziła się do USA (później jednak wróciła do Szwecji), gdzie urodziła się czwórka ich dzieci, dwaj synowie i dwie córki. Rozwiedli się w 1968. Catharina nie utrzymywała tak bliskich stosunków ze szwedzką rodziną królewską jak jej starsza siostra Dagmar, niemniej pojawiała się na najważniejszych wydarzeniach na szwedzkim dworze, jak pogrzeb księżnej Lilian w 2013 czy Te Deum z okazji 70. urodzin króla Carla Gustafa w 2016.16 kwietnia w wieku 83 lat odszedł książę Georg-Friedrich zu Waldeck und Pyrmont.
Przyszedł na świat 26 listopada 1936 w Hanowerze jako drugie z piątki dzieci księcia Georga Wilhelma zu Waldeck und Pyrmont i hrabianki Ingeborg von Platen-Hallermund. W sierpniu 1961 poślubił księżniczkę Sixtinę zu Stolberg, z którą doczekał się trójki dzieci: Christine, Marie Isabelle i Philippa Heinricha.
4 maja zasnęła na wieki księżniczka Diane Burbon-Parma. 
Przyszła na świat 22 maja 1932 w Paryżu jako jedyne dziecko księcia Gaetano Bourbon-Parma i księżniczki Margarete von Thurn und Taxis, którzy rozwiedli się w 1940. Ze strony ojca była wnuczką ostatniego panującego księcia Parmy Roberto I i kuzynką ostatniej królowej Rumunii Anne; jej ojciec był także bratankiem ostatniej Cesarzowej Austro-Węgier Zity. Wiosną 1955 wyszła za mąż za księcia Franza Josepha Hohenzollern-Sigmaringen, który wcześniej był żonaty z księżniczką Marią Fernandą von Thurn und Taxis; małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1951. Niestety, związek Diane i Franza Josepha także nie przetrwał próby czasu, rozwiedli się w 1961. W 1957 urodziła syna Alexandra, owoc związku z Hansem Joachimem Oehmichen, którego poślubiła w marcu 1961. Doczekali się jeszcze syna i córki:
Gaetano i Marii.
Zmarła na kilka tygodni przed swoimi 88. urodzinami w Bad Krozingen, wbrew pogłoskom krążącym w mediach przyczyną zgonu nie było zakażenie koronawirusem.4 maja w wieku zaledwie 32 lat ze światem pożegnała się księżniczka Maria Piotrowna Galitzine.
Urodziła się w Luksemburgu 11 maja 1988 jako czwarte z sześciorga dzieci i czwarta córka księcia Piotra Galitzine i austriackiej arcyksiężniczki Marii Anny. Ze strony matki była prawnuczką ostatniej Pary Cesarskiej Austro-Węgier Karla i Zity. 24 września 2017 w ceremonii cywilnej i 22 kwietnia 2018 w ceremonii kościelnej w w Houston w Teksasie poślubiła starszego o dziesięć lat Rishi'ego Roop Singh.
U księżniczki wykryto tętniaka aorty. Osierociła dwuletniego synka Maxima, urodzonego 10 lutego 2018 w Houston.9 maja pożegnaliśmy Paula Brandrama, dalekiego kuzyna króla Konstantinosa z Grecji.
Richard Paul George Andrew Brandram (znany głównie jako Paul Brandram, dla odróżnienia od ojca) był jedynym dzieckiem greckiej księżniczki Katherine, najmłodszej córki króla Konstantinosa I i królowej Sophii (i tym samym prawnukiem króla George'a i królowej Olgi) i majora Richarda Campbella Brandrama. Urodził się 1 kwietnia 1948 w Londynie. 12 lutego 1975 poślubił Jennifer Diane Steele, z którą doczekał się trójki dzieci: Sophie, Nicholasa i Alexię oraz czwórki wnucząt. Rozwiedli się w 1993, a Paul ożenił się ponownie 19 września 2009 z Katherine Moreton.
Utrzymywał bliskie stosunki ze swoimi kuzynami ze strony matki, zwłaszcza królem Konstantinosem i królową Sofią (która została matką chrzestną jego starszej córki Sophie).14 maja na Majorce zmarła 82-letnia księżniczka Maria Immaculata Burbon-Sycylijska.
Była drugą córką i trzecim z czworga dzieci księcia Gabriele Obojga Sycylii i księżniczki Cecilli Lubomirskiej; miała także starszego przyrodniego brata z pierwszego małżeństwa ojca, księcia Antonio, który zmarł w 2019. Urodziła się 25 czerwca 1937 w Warszawie. 29 czerwca 1970 na Ibizie wyszła za mąż za Don Miguela Garcię de Saéz y Tellecea, z którym miała dwoje dzieci. Rozwiedli się w 1979.
17 maja w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku motocyklowym, do którego doszło w pobliżu Lindau am Bodensee w Bawarii, zginął książę Otto z Hesji. Miał 55 lat.
Urodził się 19 stycznia 1965 w Oldenburgu jako drugi syn i najmłodsze dziecko landgrafa Hesji Wilhelma i jego żony Ody-Mathilde von Garmissen. 8 września 1998 książę poślubił Carlę Blickhaäuser, z którą doczekał się czwórki dzieci: księcia Maxa, księżniczki Eleny, księcia Moritza i księcia Leopolda. Para rozwiodła się w 2017. Najmłodsze z dzieci, książę Leopold, w chwili śmierci ojca miał 10 lat. Książę Otto był przedsiębiorcą, właścicielem kilku oddziałów McDonald's i zapalonym motocyklistą.10 czerwca, na kilka tygodni przed 73. urodzinami, w szpitalu księżnej Grace w Monako na wieki zasnęła baronowa Elizabeth-Ann de Massy, kuzynka pierwszego stopnia księcia Alberta.
Przyszła na świat w Monako 3 lipca 1947 jako pierwsze z trójki dzieci księżniczki Antoinette, starszej siostry księcia Rainiera, i Alexandre'a Noghès. W 1965 została matką chrzestną swojej kuzynki, księżniczki Stephanie. Dwukrotnie wychodziła za mąż, ale żadne z jej małżeństw nie przetrwało próby czasu. W 1974 poślubiła barona Bernarda Tauberta, z którym doczekała się syna,  Jean-Léonarda, a po rozwodzie z nim, w Londynie w 1984 ponownie wyszła za mąż za Nikolaï Costello. Z drugiego związku miała córkę, Mélanie-Antoinette. Para rozwiodła się po zaledwie kilku miesiącach w marcu 1985. Baronowa aktywnie brała udział w najważniejszych uroczystościach na dworze książęcym, jak Święto św. Dewoty czy piknik w Parku Księżniczki Antoinette, była wiceprezesem m.in. Towarzystwa Ochrony Zwierząt, Société canine de Monaco oraz Entretiens de Monaco sur les médecines énergétiques, a także prezesem Monakijskiej Federacji Tenisowej

27 czerwca dotarła do nas wiadomość o śmierci księżnej Teresy Orleans-Bragança, która odeszła dzień wcześniej w Rio de Janeiro w wieku 91 lat.
Przyszła na świat jako Teresa de Jesus Cesar Leite, córka José da Silva Leite i Branki Queiroz Cesar dos Santos, 11 stycznia 1929 w mieście Ubá w Brazylii. W latach 50. ubiegłego wieku wyszła za mąż po raz pierwszy, za Carlosa Eduardo de Sousa Campos, z którym doczekała się jednego syna, Diduzinho. Para rozstała się jednak w latach 70. 29 kwietnia 1990 w Petrópolis w stanie Rio de Janeiro odbył się jej ślub cywilny ze starszym o 12 lat księciem João Maria Orléans-Bragança, drugim synem i czwartym z pięciorga dzieci Pedro de Alcântara, księcia Grão Pará (wnukiem Cesarza Brazylii Pedro II). Dla księcia również było to drugie małżeństwo  - poprzednie, z egipską arystokratką Fatimą Scherifą Chrinine, z którą doczekał się jednego syna, zakończyło się rozwodem w 1971. Teresa i João nie doczekali się wspólnych dzieci. Przeżyli razem 15 lat zanim książę zmarł 26 czerwca 2005 w wieku 88 lat.


11 sierpnia w USA w wieku 79 lat zmarł książę Waldemar Schaumburg-Lippe
Książę urodził się 19 grudnia 1940 w Brandenburgii jako drugie z czwórki dzieci i średni z trzech synów księcia Christiana i księżniczki Feodory oraz prawnuk króla Danii Frederika VIII (stąd też był kuzynem drugiego stopnia królowej Małgorzaty. W wieku pięciu lat wyjechał do Danii, do krewnych ze strony matki. Po pięciu latach wrócił do Niemiec, gdzie został bankierem. W 1977 przeprowadził się na stałe do Danii i po ślubie z Dunką  Anne-Lise Johansen 10 września 1977 otrzymał duńskie obywatelstwo. Doczekali się razem córki, księżniczki Eleonore (ur. 1978). Rozwiedli się w 1992 po tym, jak Johansen przyznała się do romansu, a książę wyjechał z Danii na stałe. Jego dwa kolejne małżeństwa - zawarte w 2001 z Karin Grundmann oraz zawarte w 2002 z Ruth Schneidewind - również kończyły się rozwodami. Z żadnego z nich nie doczekał się dzieci. W 2008 ożenił się po raz czwarty z austriacką prawniczką, Gertraud-Antonią Wagner-Schoeppl, i adotpował jej syna, Mario-Helmuta czy też Mario Maxa, przyznając mu tytuł księcia, ale ani ostatnie małżeństwo, ani adopcja nie zostały zatwierdzone przez obecnego księcia Schaumburg-Lippe Alexandra.

Embed from Getty Images


13 sierpnia w Rio de Janeiro po długiej chorobie odszedł książę Eudes Orléans-Bragança, młodszy brat obecnego pretendenta do brazylijskiego tronu, księcia Luiza. Miał 81 lat.
Książę Eudes Maria Rainier Pedro Jose przyszedł na świat 8 czerwca 1939 we francuskim Mandelieu-la-Napoule jako drugie dziecko księcia Pedro Orléans-Bragança, prawnuka ostatniego Cesarza Brazylii Pedro II, i bawarskiej księżniczki Marii Elisabeth. Miał jedenaścioro rodzeństwa: siedmiu braci i cztery siostry. Uczył się w Szkole Marynarki i Szkole Okrętów Podwodnych, stając się jednym z największych brazylijskich specjalistów od okrętów podwodnych. Ukończył także studia podyplomowe z ekonomii na Fundação Getúlio Vargas w São Paulo oraz kursy specjalizacyjne na Uniwersytecie w Cambridge. 14 maja 1967 w São Paulo ożenił się z młodszą o sześć lat Aną Marią de Cerqueira César Moraes de Barros, dla której zrzekł się praw do tronu w imieniu swoim i swoich potomków. Doczekali się dwójki dzieci, syna Luiza Philippe i córki Any Luizy, oraz trójki wnucząt. Rozwiedli się w 1976, a książę cztery dni później ożenił się ponownie z Mercedes Willemsens Neves da Rocha, z którą miał czwórkę dzieci i ośmioro wnucząt.29 września w wieku 91 lat zmarł Emir Kuwejtu, Szejk Sabah al-Ahmad al-Jaber
Urodził się 16 czerwca 1929 jako syn 10. Emira Kuwetu, Szejka Ahmada al-Jabera. Zanim został Emirem, pełnił funkcje ministra spraw zagranicznych (w tej roli przywrócił zerwane po wojnie w Zatoce Perskiej stosunki międzynarodowe), wicepremiera i wreszcie Premiera. Po śmierci Szejka Jabera w styczniu 2006 nowym Emirem Kuwejtu został Szejk Saad al-Salim, jednak przez jego zły stan zdrowia (przypuszcza się, że cierpiał na chorobę Alzheimera) spekulowano, że nie będzie w stanie złożyć wymaganej przysięgi przed Parlamentem ani rządzić samodzielnie. Ostatecznie ustąpił więc po zaledwie dziewięciu dniach rządzenia, na rzecz swojego kuzyna i zarazem przyrodniego brata Szejka Jabera, Szejka Sabaha al-Ahmada.

The White House from Washington, DC, Public domain, via Wikimedia Commons


24 października w wieku 38 lat ze światem pożegnał się książę Abdul Azim, drugi syn Sułtana Brunei Hassanala Bolkiaha. Książę przegrał walkę z chorobą autoimmunologiczną - martwiczym zapaleniem naczyń (necrotizing vasculitis SNV) - którą zdiagnozowano u niego na początku roku. Cierpiał też na chorobę afektywną dwubiegunową.
Książę, urodzony 29 lipca 1982, był najstarszym dzieckiem Sułtana Hassanala Bolkiaha i jego drugiej żony, Hajah Mariam i zarazem drugim syn Sułtana. Działał na rzecz osób z autyzmem, osób niepełnosprawnych i młodzieży, był też orędownikiem sztuki i przemysłu kreatywnego. Nigdy się nie ożenił i nie miał dzieci. Jego młodszy brat w przejmującym wpisie na Instagramie tak go opisał: "Zawsze uwielbiał płatać nam figle, żartować, nigdy nie brał życia zbyt poważnie. Jego śmiech był tak zaraźliwy, że niezależnie od tego, czy to było zabawne, czy nie, wszyscy się śmiali. Zdecydowanie żył pełnią życia."

Immo Truz, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>,
via Wikimedia Commons3 listopada zmarł książę Ferdinand Eugen z Wirtembergii. W kwietniu świętował swoje 95. urodziny.
Urodzony 3 kwietnia 1925 był pierwszym z pięciorga dzieci księcia Albrechta Eugena z Wirtembergii i księżniczki Nadezhdy (córki cara Bułgarii Ferdinanda I). Jako zapalony botanik, ukończył Uniwersytet we Fryburgu i został leśnikiem. Podobnie jak najmłodszy brat Alexander, nigdy się nie ożenił i nie doczekał dzieci.


20 grudnia po długiej chorobie odszedł Szejk Nasser Sabah Al-Ahmad - prawie 3 miesiące po śmierci ojca, Emira Kuwejtu Szejka Sabaha Al-Ahmada. Szejk Nasser przyszedł na świat 27 kwietnia 1948 jako najstarszym syn Szejka Sabaha Al-Ahmada. Był pierwszym wicepremierem i ministrem obrony Kuwejtu. Założył Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca w Kuwejcie. Jako miłośnik sztuki był honorowym członkiem Kuwaiti Arts Association i zasiadał w radzie powierniczej Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Był żonaty z Szejką Hissą bint Sabah Al-Salim, córką Emira Kuwejtu w latach 1965-1977, z którą doczekał się sześciorga dzieci.
Miał 72 lata.


W mijającym roku swoich braci straciły też królowa Silvia i księżna Liechtensteinu Marie.
Walther Sommerlath, drugi z trzech synów Walthera i Alice Sommerlath, zmarł we śnie 23 października w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska w wieku 86 lat. Wcześniej w tym roku przeprowadził się do Sztokholmu, by być bliżej siostry i syna Patricka. Na zdjęciu poniżej na ślubie księcia Carla Philipa i Sofii Hellqvist.

Embed from Getty Images


Hrabia Ferdinand Eugen Franz Kinsky von Wchinitz und Tettau, najstarszy z siedmiorga dzieci hrabiego Ferdinanda Carla Kinsky von Wchinitz und Tettau i hrabiny Henriette Caroline, i tym samym najstarszy brat księżnej Liechtensteinu Marie, zmarł 22 listopada w Wiedniu na COVID-19. Miał 86 lat. Zostawił wdowę, hrabiankę Hedwig von Ballestrem, troje z pięciorga dzieci, których się z nią doczekał, siedemnaścioro wnucząt i troje prawnucząt.


8 komentarzy:

 1. W tym roku nie było powszechnie znanych royalsów. Oczywiście każda śmierć jest smutna, jednak najtragiczniejsze przypadki to według mnie księżniczka Galicyna i książę Abdul - zawsze jest za szybko za odejście, jednak w ich wieku szczególnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie trzydzieści lat to dużo.

   Usuń
  2. Jak tyle będziesz mieć, to zmienisz zdanie. Kiedy ktoś umiera w wieku 30-40 lat, to najczęściej zostawia małe dzieci i to jest strasznie smutne.

   Usuń
 2. Obawiam się, że w ciągu 10 lat do tego zestawienia dołączy królowa i Filip, a bardzo chciałabym tego uniknąć...

  OdpowiedzUsuń
 3. "powodu choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa" - COVID-19 to obecna odmiana koronawirusa, więc chyba nie umarła przez koronawirusa wywołanego przez koronawirusa? Jeśli się mylę to mnie poprawcie

  PYR.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez wirus Sars-Cov-2 (koronawirusa)

   Usuń
 4. Poza kilkoma przypadkami jednak większość odeszła w podeszłym wieku i nie z powodu koronawirusa. Ludzie zawsze umierali i umierać będą, choć obecnie wydaje się nam, że śmiertelnym zagrożeniem jest tylko jeden wirus.
  Niech spoczywają w pokoju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To samo miałam pisać poza kilkoma przypadkami to reszta ma według mnie ładny wiek. I bardzo podoba mi się przed ostatnie twoje zdanie bo sama lepiej bym tego nie ujęła. Z całym powyższym komentarzem się zgadzam pozdrawiam.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.