niedziela, 22 września 2019

75. rocznica bitwy pod Arnhem, World Clean-up Day, śluby we Włoszech, inauguracja Via Transilvanica + więcej


Wielka Brytania / Holandia

19 września hrabina Sophie przyleciała do Kenii z dwudniową roboczą wizytą, która skupia się na równości płci, edukacji dziewcząt i zapobieganiu przemocy seksualnej w czasie konfliktów. W Nairobi hrabina wzięła udział w 12. Commonwealth Women’s Affairs Ministers Meeting WAMM, w czasie którego ministrowie ds. kobiet z 28 krajów Wspólnoty Narodów rozmawiali o działaniach na rzecz równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet.

The Royal Family TwitterHrabina w trakcie spotkania wygłosiła przemówienie, w którym mówiła m.in.:

Równość płci jest podstawowym prawem, ale dla wielu wciąż nie jest rzeczywistością. Zmiana tego to najlepsza szansa na sprostanie jednemu z najpilniejszych wyzwań naszych czasów - od kryzysu finansowego i gospodarczego, braku opieki zdrowotnej, zmian klimatu, po przemoc wobec kobiet i eskalację konfliktów. Kobiety są nie tylko bardziej dotknięte tymi problemami, ale także zapewniają niektóre rozwiązania i przywództwo, aby je rozwiązać [...]. Coraz więcej kobiecych głosów jest słyszalnych. Jednak przed nami jeszcze długa droga, zanim będziemy mogli uczciwie powiedzieć, że te głosy są nie tylko wysłuchiwane, ale również rozpatrywane.
The Royal Family Twitter

The Royal Family Twitter

Później hrabina odwiedziła organizację RefuSHE, która zapewnia schronienie, edukację i pomoc społeczną tysiącom uchodźców w Kenii, gdzie spotkała się z kobietami i dziewczętami, które uciekły przed konfliktami w sąsiednich państwach; i dowiedziała się więcej o programie Girls Empowerment Programme, dzięki któremu kobiety te mogą uzyskać niezależny dochód.

The Royal Family Twitter

The Royal Family Twitter

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk


Drugiego dnia wizyty spotkała się z oficerami wojskowymi Kenya Defence Forces, żołnierzami Armii Brytyjskiej i cywilami zaangażowanymi w zapobieganie przemocy seksualnej w sytuacji konfliktu, aby porozmawiać o agendzie Women, Peace and Security i inicjatywie Preventing Sexual Violence in Conflict, które w tym roku stały się kluczowymi filarami pracy hrabiny Wessex.

The Royal Family Twitter

The Royal Family Twitter

The Royal Family Twitter

The Royal Family Twitter

Wiadomo już, że podróż Kate i Williama do Pakistanu odbędzie się w dniach 14-18 października.


Książę Harry i księżna Meghan w imieniu Archiego przekazali darowiznę na rzecz budowy basenu w Guinjata Bay w Mozambiku zainicjowanej przez działającą tam organizację charytatywną Love The Oceans. Według szacunków, w tym regionie dochodzi do 12 utonięć rocznie, a 90% ludności nie potrafi pływać. Basen ma pomóc to zmienić i nauczyć mieszkańców pływania.


Jak się okazuje, Smart Work Capsule Collection, którą księżna Sussex zainaugurowała w zeszłym tygodniu, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki niej na ten moment udało się zebrać wystarczająco dużo ubrań, aby organizacja Smart Work mogła pomagać bezrobotnym kobietom przez cały kolejny rok.Just over one week ago, The Duchess of Sussex announced the launch of #TheSmartSet, an initiative to support the women of @SmartWorksCharity. In just eight days, your active support has helped equip the women of Smart Works with enough units from this capsule collection to help for a full year! Though many of the items sold out quickly, most are being restocked so you can continue to play your part. In partnership with @InsideJigsaw, @JohnLewisandPartners, @MarksandSpencer and @MishaNonoo, this project utilises the 1:1 model where for each item purchased, the same item is donated to empower these women as they mobilise into the workforce. There is still one more week, so please continue to spread the word and know that your small contribution is having a BIG impact in helping women in the community! Thank you for your continued support - more updates soon!
Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)


Książę Harry nagrał wiadomość dla angielskiej drużyny rugby przed ich meczem na Rugby World Cup w Japonii.


Tymczasem 20 września para uczestniczyła w ślubie przyjaciółki Mishy Nonoo w Rzymie. Zauważono również księżniczki Beatrice i Eugenie.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

21 września książę Walii i księżniczka Beatrix pojawili się wspólnie na obchodach 75. rocznicy bitwy pod Arnhem, która zapoczątkowała operację Market Garden, największą z udziałem wojsk powietrznodesantowych przeprowadzoną przez aliantów w 1944 na terenie okupowanej Holandii. Operacja, w której wzięło udział ponad 35 000 brytyjskich, amerykańskich i polskich żołnierzy powietrznych, miała na celu rozdzielenie wojsk niemieckich i przeniesienie walk na terytorium III Rzeszy, aby przyspieszyć zakończenie wojny; niestety zakończyła się klęską.
Obchody są związane także z 75. rocznicą wyzwolenia Holandii spod niemieckiej okupacji.
Książę Walii później tego dnia odwiedził również kościół św. Euzebiusza, uczestniczył w uroczystościach w Driel na cześć polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która wzięła udział w operacji, a na koniec spotkał się z członkami Army Air Corps.

© ANP

© Gemeente Ede

© ANP


Today The Prince of Wales visited the Netherlands to attend commemorative events for #Arnhem75. The airborne operation, which is today considered the largest in history, consisted of over 35,000 British, American and Polish paratroopers landing behind enemy lines in Arnhem by parachute and glider. His Royal Highness began the day with a service at Ginkel Heath with HRH Princess Beatrix of the Netherlands. During the service, paratroopers, including members currently serving in @theparachuteregiment, of which HRH is Colonel-in-Chief, dropped onto the heath. Their Royal Highnesses also had the opportunity to meet a number of veterans, who fought in the battle 75 years ago. Later, His Royal Highness attended a service for the 1st Polish Independent Parachute Brigade, who #onthisday in 1944, were dropped in Driel to support the Allied troops. The Prince also visited St. Eusebius Church, which has been restored following heavy damage during the battle, and the Airborne Memorial at Oosterbeek, at which The Prince, in his role as Colonel-in-Chief, met members of the @armyaircorps. #Arnhem75 📸 Clarence House / PA
Post udostępniony przez Clarence House (@clarencehouse)Dzisiaj królowa Elżbieta udała się na niedzielne nabożeństwo do Crathie Kirk w Balmoral. Tym razem towarzyszył jej książę William.

hellomagazine.com

hellomagazine.com


Dania

20 września księżna Mary otworzyła konferencję Nordic Women Against Violence 2019.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Królowa Małgorzata tego dnia była obecna na odsłonięciu pomnika w Parku Pamięci w Kopenhadze autorstwa rzeźbiarza Bjørna Nørgaarda upamiętniającego duńskich żołnierzy, którzy stracili życie w trakcie II wojny światowej.

Hiszpania

20 września królowa Letizia odwiedziła Narodowe Centrum Referencyjne ds. Opieki nad Osobami z Rzadkimi Chorobami i ich Rodzinami CREER.

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

Gtresonline

Ricardo Ordóñez / ICAL La Crónica de Salamanca


Rumunia

Alina i Nicolas w mijający weekend zainaugurowali ostatni 98-kilometrowy odcinek trasy Via Transilvanica w mieście Drobeta-Turnu Severin. Jak zapewne pamiętacie, latem para udała się na odkrywanie oddanej do użytku trasy, która łączy północ i południe Rumunii i biegnie przez łącznie 10 okręgów: Mehedinți, Caraș Severin, Hunedoara, Alba, Sibiu, Brașov, Harghita, Mureș, Bistrița-Năsăud i Suceava.
Japonia

18 września książę Fumihito i księżna Kiko wzięli udział w 60-leciu National Chuo Youth Friedship Centre.

sankei.com

FNN

20 września Cesarz Naruhito po raz pierwszy zebrał ryż z uprawy na terenie Pałacu Imperialnego. Ryż zwykle jest wykorzystywany w listopadzie w czasie rytuału Niinamesai, uważanego za najbardziej wyczerpujący rytuał przeprowadzany przez Cesarza. W tym roku, z uwagi na kwietniową abdykację, Niinamesai zostanie zastąpiony festiwalem Dajiosai.

sankei.com

Agencja Dworu Imperialnego podała do wiadomości wyniki badania patologicznego przeprowadzonego u Emerytowanej Cesarzowej po usunięciu raka piersi. Badanie wykazało, że nowotwór został całkowicie usunięty, nie ma przerzutów, a ryzyko nawrotu jest bardzo niskie. Emerytowana Cesarzowa Michiko przejdzie jedynie terapię hormonalną.

Księżniczka Mako jako przewodnicząca Japońskiego Stowarzyszenia Rzemiosła z kolei zobaczyła 66. wystawę Japońskiego Tradycyjnego Rzemiosła, na której zgromadzono łącznie 576 dzieł pogrupowanych w siedem kategorii, takich jak ceramika, wyroby z drewna i bambusa czy obróbka metali. Później wzięła udział w rozdaniu nagród Japan Traditional Crafts.

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

Książę i księżna Akishino pojawili się na otwarciu zawodów Rugby World Cup 2019 i obejrzeli mecz pomiędzy Japonią a Rosją.

Jiji

The Asahi Shimbun / asahi.com


Belgia

Jak co roku rodzina królewska włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Król Philippe wraz z Gabrielem, Emmanuelem i Eleonore, zamienili samochód na rowery.


Szwecja

20 września odbyła się coroczna kolacja Sverigemiddag wydana na Zamku Królewskim przez króla Carla Gustafa i królową Silvię. Obecna była również Następczyni Tronu z mężem.

Pelle T Nilsson/SPA

Pelle T Nilsson/SPA

Pelle T Nilsson/SPA

Na tegorocznej kolacji zabrakło Sofii i Carla Philipa, którzy w tym czasie razem z synami udali się na Capri na ślub przyjaciółki księżnej, Caroliny Phil.

svenskdam.se

svenskdam.se

svenskdam.se

svenskdam.se

svenskdam.se

Kilka dni wcześniej wybrali się do willi San Michele.W sobotę księżna z przyjaciółmi wybrała się do restauracji Lo Zodiaco.


Dziś król Carl Gustaf i królowa Silvia byli obecni na nabożeństwie w Katedrze w Uppsali, w trakcie którego wyświęcono nowego biskupa.


21 września księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili Alingsås z okazji 400. rocznicy powstania miasta.

SPA

SPA

SPA

SPA

newmyroyals.com

20 września księżniczka Victoria i księżniczka Estelle wraz ze szwedzkim dziennikarzem Jesperem Börjesson z okazji World Clean-up Day zaangażowały się w akcję sprzątania lasu na Djurgården i parku Haga. Opublikowano również nagranie, w którym Następczyni Tronu zachęciła Szwedów do przyłączenia się do międzynarodowej kampanii sprzątania świata."Bądźcie z nami i pokażcie, że śmieci nie powinny znajdować się w naturze."

Kungl. Hovstaterna

Kungl. Hovstaterna
3 komentarze:

 1. "secretly donate" - takie "w tajemnicy", że wszyscy już wiedzą. Ach ci celebryci i ich akcje wizerunkowe...


  Suknia Sofii - OK, ale tylko z przodu. Tył zupełnie nie pasuje do ślubu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudownie zobaczyć synków Sofii i Carla Philipa. Niestety sukienka księżnej wygląda bardzo niekorzystnie z tyłu, pomijając już czarny kolor.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie się Sofia podobała w tej sukience.Za to sukienka Victorii z corocznej kolacji porażka.
  Ciuchy dla kobiet dostępne dzięki Meghan, pani aktywistka może zaproponowałaby jakieś kursy dotyczące wspierania kobiet w zatrudnieniu zamiast zajmować się ciuchlandem.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.