sobota, 26 maja 2018

Z królewskiego dziennika - rodzina się powiększa


archaeology.wiki


Wraz z upływem lat rodzina królowej Olgi i króla Jerzego tylko się powiększała. Jako pierwsza, już w czerwcu 1889 w wieku 19 lat za mąż wyszła ich najstarsza córka, księżniczka Alexandra, wiążąc swoją przyszłość z Ojczyzną matki, Rosją. Kilka miesięcy później, w październiku 1889, do rodziny dołączyła pruska księżniczka Sophia, młodsza siostra Cesarza Wilhelma II, poślubiając najstarszego syna pary królewskiej, Konstantinosa.

Zdjęcie zaręczynowe Sophii i Konstantinosa, 1889 - unofficialroyalty.com

18 kwietnia 1890 para królewska Grecji po raz pierwszy została dziadkami, kiedy księżniczka Alexandra urodziła w Petersburgu zdrową dziewczynkę, Marię Pawłowną. Trzy miesiące później w Atenach na świat przyszedł wnuk, Geórgios, syn Konstantinosa i Sophii.

Książę Andrew i księżniczka Alice w dniu ślubu - pinterest

W kwietniu 1900 na greckiej wyspie Korfu odbył się kolejny ślub w rodzinie, drugiej córki Jerzego i Olgi, Marii, z wielkim księciem Jerzym Michajłowiczem. W następnym roku para została rodzicami córeczki, Niny, a w grudniu księżna koronna Sophia urodziła swoje czwarte dziecko, Pávlosa. W sierpniu 1902 ożenił się książę Nicholas, trzeci syn Jerzego i Olgi. Jego wybranką została wielka księżna Elena Władimirowna. W październiku 1903 na ślubnym kobiercu stanął kolejny syn pary, książę Andrew, poślubiając księżniczkę Alicję Battenberg (książę Andrew i księżniczka Alice byli rodzicami obecnego księcia Edynburga Philipa). W listopadzie 1907 do rodziny dołączyła księżniczka Maria Bonaparte, potomkini Napoleona Bonapartego, poślubiając drugiego w kolejności syna pary królewskiej, imiennika ojca, księcia Jerzego. I, jak to bywa w tak wielkiej rodzinie, nie wszyscy ze wszystkimi utrzymywali przyjazne stosunki.

Księżniczka Maria Bonaparte - thecourtjeweller.com
Jak ujawnił brytyjski ambasador w Grecji, sir Francis Elliot, między synowymi helleńskiej władczyni istniały pewne niesnaski. Gdy Maria Bonaparte przybyła na miejsce, Elliot donosił: "Plotka głosi, że niektóre ze starszych stażem szwagierek króla nie są szczególnie zachwycone wtargnięciem [księżniczki] w ich środowisko, moja córka opowiedziała mi zaś o incydencie, którego była świadkiem minionej nocy. Zdaje się zapowiadać pewne zaburzenie istniejące harmonii. Gdy rodzina królewska udawała się na spoczynek, a księżniczka Mikołajowa [Elena] podchodziła akurat do drzwi, małżonka księcia Jerzego podbiegła do niej od tyłu i pierwsza przekroczyła próg, nie zaszczycając szwagierki choćby słowem czy uśmiechem. Ta z kolei odciągnęła w tył fałdy sukni, jakby nie chcąc, by przechodząca jej dotknęła.*

*Fragment książki J. P. Gelardi "Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji"
Źródło: Julia P. Gelardi "Niezwykłe kobiety Romanów. Od świetności do rewolucji", wikipedia.org

5 komentarzy:

 1. Maria Bonaparte, wyglada bardzo ladnie. Mam nadxieje, ze watek nt jest rozwojowy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajnie teraz wyglądają propozycje innych blogów po prawej stronie. Nawet na ślubie Harrego tak nie było, a chodzi mi o to że gdzie nie spojrzeć tam od góry do dołu urodziny księcia Fredericka

  OdpowiedzUsuń
 3. Suknie ślubne w tamtych czasach były takie piękne- patrz Alice.Nie żałowano również biżuterii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam na odwrót-te stare suknie ślubne mi się nie podobają :)

   Usuń
  2. Kiedyś wszystko było lepsze. No, może poza tym, że nie było blogów.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.