15 sie 2016

Anna - wygnana królowa Rumunii

Zgodnie z Waszą prośbą, zapraszam dziś na post dotyczący ostatniej królowej Rumunii.

romaniaregala.roAnne Antoinette Françoise Charlotte Zita Marguerite urodziła się w Paryżu 18 września 1923 roku (dokładnie 69 lat lat później w wieku 97 lat odejdzie jej matka) jako drugie dziecko i jedyna córka księcia Bourbon-Parmy, René, i duńskiej księżniczki Margrethe (wnuczki króla Christiana IX). Ze strony ojca była spokrewniona z dwoma francuskimi królami - Karolem X i Ludwikiem Filipem.

Anna z rodziną, 1936 - tumblr.com

Po Annie na świat przychodzą jeszcze dwaj synowie René i Margrethe, odpowiednio w 1926 i 1928. Znaczną część roku rodzina spędza w Paryżu, natomiast wakacjami cieszą się w wilii Pianore we Włoszech oraz w zamku Bernstorff w Kopenhadze, z krewnymi ze strony matki.


willa Pianore

Jednak sielanka dobiega końca, kiedy wybucha II wojna światowa. Uciekając przed nazistami, 16-letnia wówczas Anna z rodzicami i braćmi przenosi się do Hiszpanii, a stamtąd do Portugalii. Ostatecznie osiadają w Nowym Jorku. Wojna zmienia wszystko i teraz, mimo królewskich korzeni, muszą znaleźć pracę, by zarobić na życie. Matka Anny zajmuje się więc wyrabianiem kapeluszy, a ojciec znajduje zatrudnienie w gazowni. Anna natomiast w latach 1940-1943 uczy się w nowojorskiej szkole Parsons of Design, aby później rozpocząć pracę jako ekspedientka.


pinterest.com

W 1943 roku wojna wciąż trwa, a 20-letnia Anna postanawia wstąpić do francuskiego Czerwonego Krzyża jako kierowca karetki. Najpierw służy w Maroku i Algierii, aby potem przenieść się do Europy, wyzwalanej stopniowo przez aliantów (i na wschodzie zajmowanej przez bolszewików, ale to już zupełnie inna historia). Za zasługi zostaje odznaczona francuskim Krzyżem Wojennym.


telegraph.co.uk

W listopadzie 1947 poznaje wreszcie rumuńskiego króla, Mihai'a I (a dlaczego wreszcie przekonacie się w innym poście już wkrótce) i już kilka tygodni później się zaręczają. Ślub odbywa się w obrządku prawosławnym 10 czerwca 1948 roku w Atenach.

gettyimages.com

Ponieważ Mihai jeszcze przed  ślubem zostaje zmuszony do abdykacji, Anna nigdy nie zostaje koronowana, choć przez zwolenników restauracji monarchii w Rumunii jest uznawana za królową. Co więcej nie umie nawet mówić tamtejszym językiem!

telegraph.co.uk

Król po zrzeczeniu się tronu musi udać się na emigrację, nowożeńcy wynajmują więc dom w Hertfordshire w Anglii. Tu mogą prowadzić całkiem normalne życie, zajmują się ogrodnictwem i hodują drób. Wkrótce, w marcu 1949, na świat przychodzi ich pierwsza córka, księżniczka Margareta, stając się automatycznie następczynią tronu. Półtora roku później kolejna, księżniczka Elena. Rodzina dzieli czas pomiędzy Anglię i Szwajcarię.

Anna z najstarszą córką, 1949 - pinterest.com
Anna i Mihai z Margaretą i Eleną
1953 - telegraph.co.uk

W lutym 1953 rodzi się kolejna córka, Irina.

Z tyłu, na kanapie, siedzi królowa Helena, matka Mihai'a, styczeń 1955 - gettyimages.com

W 1956 rodzina już na stałe przenosi się do Versoix nad Jeziorem Genewskim. Mihai początkowo pracuje jako pilot doświadczalny, później jako makler giełdowy, reprezentując kilka europejskich i amerykańskich firm. Anna natomiast zajmuje się domem i wychowaniem córek - uczy je angielskiego i francuskiego, odbiera ze szkoły po lekcjach. Kiedy dorosną, będą także wspominać historie ojca o Ojczyźnie, "której nie mogły odwiedzić".


styczeń 1955 - gettyimages.com

W październiku 1957 roku rodzina znów się powiększa, na świat przychodzi kolejna córka, Sophie, a w lipcu 1964 - Maria.

maj 2001, wizyta w Bukareszcie - telegraph.co.uk

Mimo bycia królową Rumunii Ojczyznę męża odwiedza dopiero w 1992 roku. Później, w latach 1993-1997 podróżuje po kraju sama, kiedy królowi odmówiono pozwolenia na złożenie wizyty. Po 1997 nie występują już takie restrykcje, rząd oddaje nawet do ich dyspozycji Elisabeta Palace, będący obecnie rezydencją księżniczki Margarety i jej męża. Rodzina odzyskuje także zamki Săvârşin i Peleş.

2008 - dailytelegraph.com.au

W czerwcu 2008 para świętuje diamentową rocznicę ślubu. Trzydniowe obchody są największą uroczystością od ich ślubu 50 lat wcześniej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: grecka para królewska, król Konstantyn II i królowa Anne-Marie, hiszpańska królowa Sofia czy bułgarski król Symeon II.

Para królewska z trzema córkami i wnukami, lata 90. - oregonlive.com

Nieco wcześniej rodzina ma dwa powody do radości - za mąż wychodzą dwie córki Anny i Mihai'a - Helena i Irina, odpowiednio w lipcu i październiku 1983 roku. W lutym następnego roku po raz pierwszy zostają dziadkami. Nadchodzi złoty okres dla obalonej pary królewskiej.

foxcrawl.com

Anne Antoinette Françoise Charlotte Zita Marguerite, księżniczka Bourbon-Parmy i niekoronowana królowa Rumunii umiera bić 1 sierpnia o godzinie 13:45 w Morges (Szwajcaria), nieco ponad miesiąc przed swoimi 93. urodzinami. W ostatnich chwilach życia towarzyszą jej bliskie osoby - księżniczka Margareta z mężem, księciem Radu; mąż odwiedza ją w szpitalu codziennie. Rumuński prezydent w specjalnym oświadczeniu powiedział: "Jej Wysokość Królowa Anna na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercach jako jeden z najważniejszych symboli mądrości, godności, a przede wszystkim jako wzór moralności." Dzień jej pogrzebu, czyli 13 sierpnia, został ogłoszony dniem żałoby narodowej w Rumunii oraz Mołdawii. Spoczęła w Noua Catedrală.

7 komentarzy:

 1. Dodacie ten post do zakładki z notatkami tematycznymi?Dobrze by było, gdyby wszystkie notki tematyczne były w jednym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała biografia. Gabrielo,wykonałaś świetną robotę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze bardzo ją lubiłam. RRK to moja ulubiona zdetronizowana RK.

  Wkradł Ci się mini błąd: "Rodzina dzieli czas pomiędzy Anglię i Szwajcarię (gdzie rodzą się wszystkie ich córki)."

  W Lozannie urodziły się trzy najstarsze, Sofia urodziła się w Atenach ,a Maria w Kopenhadze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna notka. Wprawdzie znałam już tą historię, ale przeczytałam jednym tchem. Nie mogę się doczekać kolejnej notki o RRK. Jeszcze raz- świetna robota :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.