sobota, 9 stycznia 2016

Sobota z monarchią: Pretendenci do tronów włoskich


Zapraszamy na ostatnią notkę o zdetronizowanej rodzinie z Europy.
***Herb Króla Włoch/ wikipedia.org

Włochy monarchią były właściwie od początku kształtowania się europejskich państw. Wg. tradycji w roku 753 p.n.e powstało Królestwo Rzymskie, które następnie uległo przekształceniu w republikę i w końcu w potężne cesarstwo.
W latach 962-1806 Włochy wchodziły w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Gdy to przestało istnieć, poszczególne państwa włoskie postanowiły samodzielnie sprawować władzę. Tak samo jak w przypadku Niemiec, nie istniało jednolite państwo.
Do zjednoczenia Włoch doszło dopiero w roku 1861, a na króla wybrano Vittorio Emanuele'a II z dynastii sabaudzkiej (di Savoia)- dotychczasowego władcę Sardynii i Piemontu.
Za ostatniego Króla Zjednoczonych Włoch uznaje się Umberto II.


en.wikipedia.org

Książę Umberto Nicola Tommaso Giovanni Maria przyszedł na świat 15 września 1904r. w Zamku Racconigi w Piemoncie. Był trzecim dzieckiem i jedynym synem Króla Vittorio Emanuele'a III i czarnogórskiej księżniczki, Eleny (Jeleny). W chwili narodzin został Następcą Tronu.

Ślub Umberto i Marii José/ historyandotherthoughts.blogspot.com

8 stycznia 1930r. Umberto poślubił córkę Króla Belgów, Księżniczkę Marie José. Było to typowe, zaaranżowane małżeństwo, jednak para nigdy (mimo późniejszych wydarzeń) nie zdecydowała się na rozwód. Wg. wielu publikacji Umberto był homoseksualistą.
Para doczekała się jednak czwórki dzieci: Mari Pii, Vittorio Emanuele'a, Marii Gabrielli i Marii Beatrice.

Umberto z Pią i Vittorio/ archduchessofdreams.tumblr.com

Jako Następca Tronu Włoch, Albanii i Etiopii Książę odbył wiele zagranicznych podróży, m.in. do Ameryki Południowej i Somalii.

Książę podczas wizyty w Somalii/ puntite.com

Po II wojnie światowej planowano przeprowadzić referendum. Włosi mieli się opowiedzieć, czy dalej chcą być monarchią. Z obawy przed jego wynikiem Vittorio Emanuele III zdecydował się abdykować na rzecz swojego syna w nadziei, że jego panowanie przyniesie popularność monarchii.
9 maja 1946r. na tronie zasiadł Umberto II. Nie było mu jednak pisane długie panowanie.

flickriver.com

2 czerwca przeprowadzono zapowiedziane referendum. Do dziś toczą się spory, czy było ono przeprowadzone uczciwie. Faktem jest jednak, że wg. oficjalnych danych zdecydowana większość opowiedziała się za republiką.
Umberto II panował jedynie 34 dni i dlatego nazywany jest Królem Maja. 12 czerwca 1946r. Włochy oficjalnie stały się republiką, a Król wraz z rodziną musiał opuścić kraj.

Król żegna się z poddanymi/ radicalroyalist.blogspot.com

Król osiadł w Cascais, w Portugalii- bez żony i dzieci, którzy zamieszkali w Genewie. Umberto już nigdy nie zobaczył ojczyzny. Zmarł w 1983r. w Genewie. Jego szczątki spoczęły w Opactwie Hautecombe, gdzie od wieków chowano członków dynastii sabaudzkiej. Przedstawiciele włoskiego rządu odmówili udziału w pogrzebie.

Grobowiec Króla/ de.wikipedia.org


Jednym z obecnych pretendentów do tronu Włoch jest jedyny syn Umberto, Vittorio Emanuele (Król Vittorio Emanuele IV). Nosi on tytuł Księcia Neapolu przysługujący włoskiemu Następcy Tronu.

academiasanctiambrosii.it

Książę przyszedł na świat 12 lutego 1937r. w Neapolu. Po zniesieniu monarchii mieszkał wraz z rodziną w Szwajcarii, Portugalii i Egipcie.
Pracował jako bankier i sprzedawca samolotów. Handlował również bronią.

pinterest.com

Po jedenastu latach związku poślubił szwajcarską narciarkę wodną, Marinę Ricolfi Doria. Ślub cywilny odbył się 11 stycznia 1970r. w Las Vegas. Świadkiem Vittorio był Szach Iranu, Mohammed Reza Pahlavi. Ślub kościelny odbył się 7 października 1971r. w Teheranie, w związku z obchodami 2500-lecia irańskiej monarchii.
Książę nie poprosił ojca o wyrażenie zgody na małżeństwo. Wg. prawa dynastii sabaudzkiej, jego małżeństwo z Mariną i tak było niezgodne z prawem dynastycznym, gdyż pochodziła ona "z ludu".

Vittorio i Marina w dniu ślubu/ pinterest.com

23 grudnia 2002r. Vittorio Emanuele przyjechał do Włoch po raz pierwszy od wygnania. Reakcje ludzi były różne. Większość pozostała obojętna, kilku wyraziło poparcie dla Księcia. Większość jednak demonstrowała przeciwko jego powrotowi, głównie ze względu na liczne kontrowersje z pretendentem w roli głównej oraz dużo większym poparciem dla Sycylijskiej Rodziny Królewskiej we Włoszech.

marcopiovanotto.com

Wypadałoby zatem wspomnieć, dlaczego Książę Neapolu jest tak nielubiany wśród swoich poddanych. Głównie chodzi o problemy z prawem.

Agenzia Nazionale Stampa Associata / ansa.it

W nocy 17 sierpnia 1978r. będąc na pokładzie jachtu Cocke u wybrzeży Korsyki, Książę zauważył, że jego łódź ratunkowa zniknęła. Szybko ją jednak odnalazł... przywiązaną do innego pobliskiego jachtu. Uzbrojony w karabin wszedł na pokład rzeczonej jednostki pływającej. Obudził przy tym jej pasażera. Gdy wystrzelił w jego stronę pocisk, ten chybił i śmiertelnie ranił pasażera innej łódki, zacumowanej obok, 19-letniego Dirka Hamera (syna słynnego niemieckiego fizyka). Vittorio Emanuele od razu przyznał się do nieumyślnego postrzelenia chłopaka, ale 7 grudnia 1978r. (w związku ze śmiercią Hamera) zarzut zamieniono na zabójstwo.Po trwającym 13 lat procesie Książę Neapolu został uznany za winnego nielegalnego posiadania broni i skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu. Prokuratura wycofała zarzut zabójstwa.
16 czerwca 2006r. został skazany w innej sprawie, tym razem za korupcję i stręczycielstwo.

dailymail.co.uk

Vittorio Emanuele ponadto publicznie ogłosił siebie... Królem Włoch w 1969r. i stwierdził, że nie potrzebuje referendum, aby posługiwać się tym tytułem. Wygłaszał opinie o charakterze antysemickim, a w 2007r. wraz z synem zgłosił wniosek o odszkodowanie od państwa włoskiego w wysokości 260 mln euro, tytułem strat finansowych i krzywd moralnych oraz zwrotu nieruchomości. Rząd włoski odrzucił te żądania.

Książę z żoną, synem i synową - pinterestVittorio Emanuele i Marina mają jedno dziecko, syna Emanuele'a Filiberto, który jest tytularnym Następcą Tronu.
Przyszedł on na świat 22 czerwca 1971r. w Genewie. Nosi tytuł Księcia Wenecji.

ilfattoquotidiano.it

10 lipca 2003r. ogłoszono zaręczyny Filiberto z francuską aktorką, Clotilde Courau. Para poznała się dzięki wspólnemu znajomemu, Księciu Albertowi z Monako. Ślub odbył się 25 września 2003r. w Kościele Santa Maria degli Angeli e dei Martiri w Rzymie. Panna młoda była wówczas w szóstym miesiącu ciąży.
Uroczystość była transmitowana przez włoską telewizję. Po ślubie Clotilde uzyskała tytuł Księżnej Wenecji.

pinterest
   
Para ma dwie córki:


 • Księżniczkę Vittorię (ur. 29 grudnia 2003r.)
 • Księżniczkę Luisę (ur. 16 sierpnia 2006r.)

Embed from Getty Images

W styczniu 2011r. para poinformowała, że adoptowała dwóch braci z Kenii,. Alana i Mosesa. Szybko okazało się jednak, że adopcja ma jedynie charakter finansowy. Filiberto i Clotilde odwiedzają chłopców co najmniej raz w roku oraz łożą na ich utrzymanie i edukację. Alan i Moses mieszkają ze swoimi rodzicami w Kenii.

couronnetgotha.kazeo.com

Książę Emanuele Filiberto często gości we włoskiej telewizji. W 2009r. wygrał piątą edycję włoskiego Tańca z gwiazdami.

theroyalforums.comDrugim pretendentem do tronu Włoch jest 5. Książę Aosty, Amedeo z dynastii Savoia-Aosta.
Przyszedł on na świat 27 września 1943r. we Florencji. Jest jedynym dzieckiem Aimone'a, 4. Księcia Aosty i byłego kandydata do tronu Chorwacji, oraz Księżniczki Irene Grecko-Duńskiej (córki Króla Konstantinosa I). Jest kuzynem trzeciego stopnia Vittorio Emmanuele'a IV.

Amedeo z matką/ wikiwand.com

Gdy Amedeo miał tylko trzy tygodnie, Włochy znalazły się pod okupacją Niemiec. Książę Aimone musiał zrezygnować z kandydowania do tronu Chorwacji, a Amedeo z matką, ciotką i kuzynami został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego w Austrii.
W wieku 4 lat został nowym księciem Aosty, po śmierci swojego ojca.

snipview.com

Naukę pobierał w Wenecji i Anglii. Był oficerem włoskiej marynarki wojennej.

wikiwand.com

Przed śmiercią Umberto II, niezadowolony z postępowania swojego jedynego syna, wezwał do siebie Amedeo i to jego wyznaczył na swojego następcę.

Amedeo i Vittorio Emanuele/ wikiwand.com

22 lipca 1964r. Amedeo poślubił siostrę pretendenta do tronu Francji z dynastii orleańskiej, Księżniczkę Claude d'Orléans. Ślub odbył się w Sintra, w Portugalii.

Amedeo i Claude w dniu ślubu/ pinterest.com

Para doczekała się trójki dzieci: Bianci, Aimone'a i Mafaldy.
Amedeo i Claude rozwiedli się w 1982r., a w roku 1987r. otrzymali kościelne unieważnienie małżeństwa.

wikiwand.com

30 marca 1987r. Książę ożenił się ponownie, z Silvią Paternò di Spedalotto, na Sycylii. Silvia nosi obecnie tytuł Księżnej Aosty. Para nie ma dzieci.

Amedeo i Silvia w dniu ślubu/ it.pinterest.com

Amedeo posiada także dwójkę nieślubnego potomstwa. Pietro Incisa della Rochetta (ur. 30 listopada 1967r. w Lozannie) jest owocem jego romansu z mężatką, Neriną Corsini. Jako że Corsini jako ojca dziecka wpisała swojego męża, ojcostwo Amedeo nigdy nie zostało oficjalnie uznane.
Z Kyarą van Ellinkhuizen ma córkę, Ginevrę van Ellinkhuizen (ur. 19 marca 2006r. w Mediolanie), którą uznał oficjalnie po wykonaniu badań DNA. Dziewczynka cierpi na zespół Downa.

pinterest


Księżniczka Bianca przyszła na świat 2 kwietnia 1966r. we Florencji. Jest najstarszą córką Księcia Amedeo.

Bianca z mężem/ noblesseetroyautes.com

11 września 1988r. w Toskanii poślubiła Hrabiego Arrivabene-Valenti-Gonzaga, Gilberto.

Ślub Bianci i Gilberto/ pinterest.com

Para ma pięcioro dzieci:

 • Księżniczkę Violę (ur. 31 maja 1991r.)
 • Księżniczkę Verę (ur. 18 sierpnia 1993r.)
 • Księżniczkę Mafaldę (ur. 27 grudnia 1997r.)
 • Księżniczkę Maddalenę (ur. 24 kwietnia 2000r.)
 • Księcia Leonardo (ur. 5 października 2001r.)
Mafalda, Maddalena i Leonardo/ contessanally.blogspot.com


Książę Apulii, Aimone, przyszedł na świat 13 października 1967r. we Florencji. Jest uznawany za tytularnego Następcę Tronu Włoch.

Facebook

W maju 2005r. ogłosił swoje zaręczyny z grecko-duńską księżniczką, Olgą (prawnuczką Króla Grecji,  Jerzego I), która jest jego kuzynką drugiego stopnia.
Po trzech latach narzeczeństwa i ciągłych zmianach daty ślubu, para pobrała się w końcu w ceremonii cywilnej 16 września 2008r. w ambasadzie włoskiej w Moskwie. Ślub kościelny odbył się 27 września 2008r. na wyspie Patmos. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Włoskiej i Greckiej Rodziny Królewskiej.

pinterest

Para ma trójkę dzieci:

 • Umberto, Księcia Piemontu (ur. 9 marca 2009r.)
 • Amedeo, Księcia Abruzji (ur. 24 maja 2011r.)
 • Księżniczkę Isabellę (ur. 14 grudnia 2012r.)
Amedeo i Olga z dziećmi i ojcem księżnej - Julio Piatti / Point de Vue


Księżniczka Mafalda, druga córka Księcia Amedeo, przyszła na świat 20 września 1969r.

Mafalda (w środku)/ royalbabywatch.blogspot.com

18 września 1994r. poślubiła bratanka Królowej Paoli z Belgii, Don Alessandro Ruffo di Calabria-Santapau. Małżeństwo zakończyło się rozwodem.

Ślub Mafaldy i Alessandro - pinterest

27 kwietnia 2001r. w Londynie Mafalda wyszła za mąż po raz drugi, za 10. Barona Lombardo di San Chirico, Francesco.

Para ma trójkę dzieci:

 • Nobilitowaną Annę Lombardo di San Chirico (ur. 11 kwietnia 1999r.)
 • Nobilitowanego Carlo Lombardo di San Chirico (ur. 28 stycznia 2001r.)
 • Nobilitowaną Elenę Lombardo di San Chirico (ur. 10 marca 2003r.)


Między pretendentami z dynastii sabaudzkiej a pretendentami z dynastii Savoia-Aosta toczy się zażarty konflikt. Panowie często wchodzą na drogę sądową, by upomnieć się o swoje majątki, czy tytuły. Nie brakuje także rękoczynów.
21 maja 2004r. Vittorio Emanuele i Amedeo pojawili się, na zaproszenie Króla Juana Carlosa, na uroczystym bankiecie w Pałacu Zarzuela poprzedzającym ślub jego syna, Felipe z Letizią Ortiz Rocasolano.
Podczas przyjęcia Vittorio dwukrotnie uderzył swojego kuzyna w twarz tak, że ten spadł ze schodów, przy których się znajdował. Królowa Anne-Marie z Grecji w porę złapała spadającego Amedeo i uchroniła go tym samym od poważniejszych obrażeń, a następnie zatamowała mu krwawienie z nosa.
Po tym wydarzeniu Juan Carlos postanowił, że "nigdy więcej" nie zaprosi już na to samo przyjęcie rywalizujących ze sobą pretendentów.

Vittorio Emmanuele z rodziną na ślubie ówczesnego księcia Asturii Felipe i Letizii Ortiz Rocasolano - pinterest

Wydaje się jednak, że konflikt między pretendentami zostanie z czasem rozwiązany samoistnie. Przed zniesieniem monarchii tron dziedziczyło się na zasadzie prawa salickiego (tron mogą dziedziczyć jedynie mężczyźni). Emanuele Filiberto nie ma żadnych synów, jedynie dwie córki i nie wydaje się, żeby miało to kiedykolwiek ulec zmianie. Z kolei Aimone ma dwóch synów, więc gdyby Umberto miał kiedykolwiek zrezygnować ze swoich praw do tronu, zawsze będzie go mógł zastąpić Amedeo.
Jednak wg. niedawnych doniesień dynastia sabaudzka nie ma zamiaru tak łatwo oddać tronu. Filiberto, Clotilde, Vittoria i Luisa na początku tego roku byli na audiencji u Papieża Franciszka. Głowa Kościoła katolickiego posiada uprawnienie do zmiany zasad dziedziczenia tronu we Włoszech. Wg. nieoficjalnych informacji, podczas audiencji Papież pobłogosławił Vittorię i mianował ją przyszłą głową dynastii sabaudzkiej.

gossip.it
***
Teraz przedstawimy Wam pretendentów do pozostałych tronów włoskich.Etruria & Parma


Parma obecnie jest jedną ze 110 prowincji włoskich. Miasto o tej samej nazwie powstało w starożytności. Należało m.in. do Królestwa Franków, czy Królestwa Lombardii. W 1545 papież Paweł III połączył Parmę z Piacenzą i podniósł je do rangi księstwa. W XVIII wieku władzę w księstwie na krótko uzyskali królowie Hiszpanii. Po wojnach napoleońskich Parma (wraz z Piacenzą) uzyskała niezależność. W 1860 mieszkańcy zdecydowali się przyłączyć do Królestwa Włoskiego.

Położenie Parmy na mapie Włoch/ en.wikipedia.org

Etruria została utworzona przez Napoleona Bonaparte w 1801. Władcami zostali przedstawiciele dynastii Burbonów Parmeńskich. Terytorium było pozostałością Wielkiego Księstwa Toskanii. Początkowo było częścią Cesarstwa Francuzów, po upadku Napoleona Etruria połączyła się z Parmą.

Położenie Etrurii na mapie Włoch/ europeantraveler.net

Obecnym pretendentem do tego tronu jest książę Carlos Burbon-Parmeński.

wikipedia.org

Urodził się on 27 stycznia 1970 w Nijmegen. Jego ojcem jest książę Carlos Hugo Parmeński (zmarł w 2010), a matką Irene, księżniczka holenderska. Ma troje rodzeństwa. Po rozwodzie rodziców zamieszkał z dziadkami od strony matki (z królową Julianą i księciem Bernhardem) w Pałacu Soestlijk.

Carlos (z prawej) z matką i rodzeństwem/ carolathhabsburg.tumblr.com

Książę ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Wesleyan i filozofię na Uniwersytecie Cambridge. Carlos regularnie reprezentuje Holenderską Rodzinę Królewską, wraz z ciotką (księżniczką Beatrix) był obecny na inauguracji Prins Claus Leerstoel w 2003. Był jednym z organizatorów ceremonii ślubnej księcia Constantijna i księżnej Laurentien.

W 1997 na świat przyszedł Carlos Klynstra, nieślubny syn księcia. Jest on owocem związku Carlosa z Brigitte Klynstra. Chłopak ukończył 18 lat w 2015, od tamtego czasu składa on roszczenia do tytułu książęcego. Jeżeli sprawa sądowa (która odbędzie się wkrótce) okaże się zwycięska dla Klynstry, uzyska on tytuł księcia oraz nazwisko de Bourbon de Parme.

Carlos z matką w 2018 - Leo Vogelzang / nos.nl

7 października 2009 sekretarka księżniczki Irene ogłosiła zaręczyny księcia z Annemarie Gualthérie van Weezel. Para poznała się w Brukseli, gdzie Annemarie pracowała jako dziennikarka. Ślub cywilny odbył się 12 czerwca 2010. Ślub kościelny miał się odbyć 28 sierpnia, ale ze względu choroby ojca księcia został przełożony. 18 sierpnia zmarł Carlos Hugo i Carlos stał się księciem Parmy. Para wzięła ślub kościelny 20 listopada 2010.

zimbio.com

Para książęca ma dwie córki i syna:

 • Księżniczkę Luisę (ur. 9 maja 2012)
 • Księżniczkę Cecilię (ur, 17 października 2013)
 • Księcia Carlosa (ur. 24 kwietnia 2016)
Pierwsza sesja zdjęciowa z Carlosem - © RexModena


Księstwo Modeny, a właściwie Modeny i Reggio, było małym państwem istniejącym w latach 1452-1859. Księstwo zostało stworzone przez dynastię d'Este. Po śmierci ostatniego władcy z tej dynastii tron objął jego krewny z dynastii Habsburgów i tak powstała zupełnie nowa dynastia- Habsburg-Este.

Obecnym pretendentem do tronu jest szwagier Króla Belgów, Książę Lorenz, który w 1984r. poślubił belgijską księżniczkę, Astrid. Książę jest dalekim krewnym ostatniego władcy Modeny.

Rodzina Książęca Modeny/ pinterest.com

Po śmierci Lorenza funkcję pretendenta przejmie jego najstarszy syn, Amedeo.

Amedeo z żoną/ theroyalcourtslescourroyales.blogspot.comNeapol 

W przeszłości, Neapolem rządzili władcy Francji i Hiszpanii. Na początku XVI wieku Austria wykorzystała sytuację (w Hiszpanii trwała walka o sukcesję) i przywłaszczyła sobie to terytorium.
Królestwo Neapolu przestało istnieć w 1816r., gdy połączyło się z Królestwem Sycylii.

Pretendenci do tronu Sycylii zrezygnowali z praw do tronu Neapolu, dlatego obecnym pretendentem jest potomek przedostatniego władcy, Gioacchino I, Joachim z dynastii Bonaparte-Murat.

Przyszedł on na świat 25 listopada 1944r. jako pogrobowiec i jedyny syn siódmego Księcia Joachima Murata i Nicole Pastré.

forum.alexanderpalace.org

11 października 1969r. poślubił Laurence Mouton.
Mają pięcioro dzieci:
 • Księżniczkę Caroline (ur. 31 października 1971r.)
 • Księcia Joachima (ur. 3 maja 1973r.)- Następcę Tronu
 • Księżniczkę Laetitię (ur. 27 sierpnia 1975r.)
 • Księżniczkę Élise (ur. 16 lutego 1977r.)
 • Księżniczkę Pauline (ur. 16 lutego 1977r.)


Królestwo Obojga Sycylii

Królestwo Obojga Sycylii było państwem włoskim istniejącym w latach 1816-1860. Jego obszar obejmował nie tylko dzisiejszą Sycylię, ale i południową część Półwyspu Apenińskiego.
Państwo powstało z przekształcenia się Królestwa Neapolu po kongresie wiedeńskim. Na tronie Sycylii mieli zasiadać przedstawiciele dynastii Burbonów.
Charakterystyczna jest niecodzienna nazwa państwa. Ma ona swój rodowód w XIIIw., kiedy to w wyniku tzw. nieszporów sycylijskich doszło do podziału Królestwa Sycylii na część wyspiarską ze stolicą w Palermo i kontynentalną ze stolicą w Neapolu.
Koniec państwa nastąpił w wyniku zjednoczenia Włoch. Wielu opowiadało się za tym, aby to dotychczasowy władca Sycylii został królem nowego państwa. Tak się nie stało, ale do dzisiaj wielu włoskich monarchistów uważa, że w przypadku restauracji to Burbonowie Sycylijscy powinni zasiadać na tronie Włoch.

Królestwo Obojga Sycylii/ boglewood.com


Obecnie jest dwóch pretendentów do tronu Obojga Sycylii- jeden z linii Castro, drugi z linii Kalabria. Obie gałęzie rodu to potomkowie ostatniego władcy, Ferdinando II, ale w wyniku sporu o władzę podzieliły się pod koniec XIXw.

Obecnym pretendentem z linii Castro jest Książę Castro, Carlo.

realcasadiborbone.it

Przyszedł on na świat 24 lutego 1963r. w Saint-Raphaël w Var, we Francji. Naukę pobierał w Tulonie, Nicei i Paryżu. Pracował w public relations na Manhattanie.
Jest ojcem chrzestnym Księżniczki Josephine z Danii i Księcia Gastona z Francji.

Carlo (obok Księżnej Marie) na oficjalnym zdjęciu z chrzcin Księżniczki Josephine/ princessmarieofdenmark.blogspot.com

31 października 1998r. Carlo poślubił Camillę Crociani, córkę włoskiego przemysłowca i niemieckiej tancerki.

© EPA / expressdigest.com

Para ma dwie córki:

 • Księżniczkę Marię Carolinę, Księżną Palermo (ur. 23 czerwca 2003r.)
 • Księżniczkę Marię Chiarę, Księżną Capri (ur. 1 stycznia 2005r.)
Od lewej: Maria Chiara, Camilla i Carlo, Maria Carolina - © Julio Piatti / Point de VueObecnym pretendentem z linii Kalabria jest Pedro, Książę Kalabrii. Funkcję tą objął niedawno, bo 5 października 2015r.

pinterest.com

30 marca 2001r. w Madrycie poślubił swoją wieloletnią partnerkę, hiszpańską arystokratkę Sofíę Landaluce y Melgarejo, z którą miał już syna.

pinterest.com
W sumie para ma siedmioro dzieci:

 • Jaime, Księcia Noto (ur. 26 czerwca 1993r.)- Następcę Tronu
 • Księcia Juana (ur. 18 kwietnia 2003r.)
 • Księcia Pablo (ur. 26 czerwca 2004r.)
 • Księcia Pedro (ur. 3 stycznia 2007r.)
 • Księżniczkę Sofíę (ur. 12 listopada 2008r.)
 • Księżniczkę Biancę (ur. 7 kwietnia 2011r.)
 • Księżniczkę Maríę (ur. 21 kwietnia 2015r.)


noblesseetroyautes.com


Podobnie jak w przypadku Włoch kwestia tego, kto będzie głową dynastii Burbonów Sycylijskich wydaje się być jasna. Książę Carlo, podobnie jak Emanuele Filiberto, nie ma synów i raczej na pewno nie ulegnie to zmianie. Książę Pedro ma aż czterech synów.
Pretendenci do tronu Obojga Sycylii, w przeciwieństwie do swoich włoskich "kolegów", nie są jednak skonfliktowani. Wręcz przeciwnie, w 2014r. podpisali dokument, w którym zapewnili o swojej wzajemnej przyjaźni oraz ogłosili, że będą reprezentować Sycylię wspólnie, jako jedna rodzina. W tym samym dokumencie odmówili określenia, który z nich jest obecną głową dynastii. 

singlemanboy.blogspot.comToskania


Wielkie Księstwo Toskanii powstało w XVIw., kiedy ród Medyceuszy objął władzę w Republice Florencji i ogłosił powstanie Księstwa. Po zajęciu Republiki Sieny nazwę państwa zmieniono oficjalnie na Wielkie Księstwo Toskanii.
Państwo przetrwało do 1859r. Jego ostatnim władcą był Ferdinando IV z dynastii Habsburgów Lotaryńskich.

Obecnym pretendentem do tronu jest praprawnuk Ferdinando, Arcyksiążę Sigismund.

geni.com

Przyszedł on na świat 21 kwietnia 1966r. w Lozannie. Po rozwodzie rodziców zamieszkał z matką w Urugwaju.
Studiował informatykę i pracował jako bankier.

W 1999r. poślubił Elyssę Edmonstone, jedyną córkę Sir Archibalda Bruce'a Edmonstone'a, siódmego Baroneta Duntreath. Elyssa jest ponadto kuzynką trzeciego stopnia Księżnej Kornwalii, Camilli.

Para na swoim weselu/ theroyalforums.com

Para ma trójkę dzieci:

 • Arcyksięcia Leopoldo, Wielkiego Księcia Toskanii (ur. 9 maja 2011r.)- Następcę Tronu
 • Arcyksiężniczkę Tatyanę (ur. 3 marca 2003r.)
 • Arcyksięcia Maximiliana (ur. 27 maja 2004r.)

Sigismund i Elyssa rozwiedli się 25 czerwca 2013r.Obecnie we Włoszech istnieje jedna partia monarchistyczna- Alleanza Monarchica. Nie ma ona jednak zbyt dużego poparcia. Nie określiła również, kto miałby jej zdaniem zasiąść na tronie Włoch.
Wiadomo jednak, że jeśli chodzi o dwóch głównych pretendentów- większe poparcie ma Książę Amedeo di Savoia-Aosta. Jeśli brać jednak pod uwagę również pozostałe rodziny, to większość włoskich monarchistów zdecydowanie bardziej widziałaby na tronie Burbonów Sycylijskich.
Tak czy inaczej, poparcie dla monarchii we Włoszech jest bardzo małe i restauracja wydaje się być tam praktycznie niemożliwa.


 A Wy kogo widzielibyście na tronie Włoch? Odpowiedzcie w ankiecie po prawej stronie.
Iza & Larissa
Źródło: theroyalforums.com, monarchia.it, madmonarchist.blogspot.com, realcasadiborbone.it, wikipedia.org, forum.alexanderpalace.org ***Na razie na tym kończymy serię Sobota z monarchią. Wracamy w drugiej połowie lutego.
Tym samym chciałabym poinformować, że w tymże czasie rzadziej będę pojawiać się na blogu, z powodu sesji egzaminacyjnej. Oczywiście będę Was na bieżąco o wszystkim informować na Twitterze. Moja znikoma obecność nie będzie oczywiście dotyczyć narodzin syna Jigme i Jetsun- gdy tylko chłopiec przyjdzie na świat poinformuję Was o tym na blogu.
Po powrocie mam zamiar zaprowadzić gruntowne zmiany na blogu, które mam nadzieję, przypadną Wam do gustu.


Larissa

7 komentarzy:

 1. Wow .super post. Napracowalyscie sie :)od kkedy iza ci pomaga?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iza pomaga mi od początku serii. "Sobota" jest naszym wspólnym pomysłem :)

   Usuń
 2. Hej a mkze by zorbic taka rzecz jak na blogu royal letters? Wiec czytelnicy zadaja w jakims poscie w komentarzach pytania a rozne krolewskie sprawe lub osobiste preferncje w stosunku do niektorych royalsow a th odpowiadasz i od razu masz post? Fajne, proste i przyjemne :) i co ty na to ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo solidna notka. A swoją drogą zauważyliście,że na początku XX wieku narodziło się sporo europejskich książąt i księżniczek? Tak właśnie jak czytam artykuły o rodzinach Królewskich to zwykle są to lata od 2001.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo porządny wpis, wszyscy pretendenci są :) Ale we Włoszech nie ma szans na powrót monarchii, książęta nie cieszą się popularnością. Włosi obwiniają monarchię o to, że pozwoliła na przejęcie władzy faszystom, a tym samym naraziła Italię na udział (i po to stronie Państw Osi) w II wojnie światowej. Nic zatem dziwnego, że w 46 mało kto chciał powrotu króla na tron.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ich zachowanie tylko ośmiesza i szkodzi monarchii.Nie dziwię się,że Włosi nie chcą na tronie zabójcy czy rozwodnika.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.