sobota, 16 kwietnia 2022

50 faktów i ciekawostek z życia królowej Margrethe

 Dzisiaj przypadają 82. urodziny królowej Margrethe - w tym roku wyjątkowe, gdyż monarchini świętuje złoty jubileusz panowania. Z tej okazji przygotowałam dla Was garść ciekawostek na jej temat - po jednym na każdy rok panowania. Pewnie część z nich już znacie, ale mam nadzieję, że znajdą się wśród nich i takie, o których jeszcze nie słyszeliście.

Kongehuset ©


1. Księżniczka Margrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid przyszła na świat dokładnie 82 lata temu, 16 kwietnia 1940 o godzinie 10.10 w Pałacu Frederika VIII na terenie Amalienborg jako najstarsza z trzech córek ówczesnego Następcy Tronu Danii Frederika (późniejszego króla Frederika IX) i księżnej Ingrid. W chwili narodzin ważyła 3,3 kg.

2. Imię Þórhildur jest pochodzenia islandzkiego, a to dlatego, że przez pierwsze cztery lata życia Margrethe była też księżniczką Islandii.


3. Pieszczotliwie jest nazywana Daisy. Zdrobnienie to, tak jak pierwsze imię, zawdzięcza swojej babci, księżnej koronnej Szwecji Margaret, która przyszła na świat w Anglii jako wnuczka królowej Victorii.

4. Dwukrotnie podobizna Margrethe znalazła się na znaczkach świątecznych - pierwszy raz w 1942, gdy była księżniczką, i ponownie w 1972, gdy została królową. Poza tym królowa trzykrotnie zaprojektowała znaczki świąteczne.


5. Swój pierwszy spektakl teatralny - Elverhøj - obejrzała w Teatrze Królewskim w Kopenhadze wkrótce po wyzwoleniu Danii spod nazistowskiej okupacji w 1945. Wtedy rozpoczęła się jej wieloletnia miłość do teatru.

6. Jedną z ulubionych bajek małej księżniczki był Kubuś Puchatek.

7. Jako 12-latka otrzymała swój pierwszy kostium narodowy Grenlandii. Jej rodzice, król Frederik IX i królowa Ingrid przywieźli go ze sobą z wizyty na wyspie w 1952.


8. Jedną z pasji królowej, obok teatru, jest obserwacja ptaków. Jeszcze jako księżniczka, w wieku 13 lat, została członkinią Duńskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

9. W 1954 po raz pierwszy wyjechała na narty do Norwegii. Od tamtej pory co roku spędza swoje ferie zimowe w tym kraju w towarzystwie bliskich przyjaciół, w tym króla Haralda i królowej Sonji. W tym roku niestety wyjazd musiała odwołać z powodu choroby.

10. Szekspirowskiego "Hamleta" obejrzała po raz pierwszy na zamku Kronborg w wieku 14 lat, a ponownie wiele lat później, w 2016, gdy The Royal Shakespeare Company wystawiało sztukę w tym samym miejscu z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira.

Embed from Getty Images

11. Pasję do archeologii "odziedziczyła" po dziadku, królu Szwecji Gustafie V, który w latach 50. zabrał ją ze sobą na wykopaliska archeologiczne we Włoszech.

12. Wyspy Owcze odwiedziła po raz pierwszy w 1959 razem z rodzicami i młodszymi siostrami.

13. W rejs na Grenlandię księżniczka udała się rok później. Po raz ostatni wyspę odwiedziła w październiku ubiegłego roku, 100 lat po pierwszej wizycie duńskiej rodziny królewskiej na Grenlandii.

Embed from Getty Images

14. W 1960 razem z księżniczką Astrid z Norwegii (starszą siostrą króla Haralda) i księżniczką Margarethą ze Szwecji (najstarszą z sióstr króla Carla Gustafa) udała się w podróż do USA, na otwarcie pierwszej trasy lotniczej Scandinavian Airlines z Kopenhagi do Los Angeles. W trakcie swojej wizyty w Kalifornii księżniczki odwiedziły Disneyland, park rozrywki SeaWorld oraz Hollywoodzką wytwórnię filmową Paramount Pictures, gdzie spotkały m.in. Elvisa Presley'a.

15. Przez dwa lata studiowała politologię na Uniwersytecie Aarhus. Mieszkała wówczas na kampusie Uniwersytetu, w pokoju 402 w dormitorium 9.

Embed from Getty Images

16. Swojego przyszłego męża, hrabiego Henri'ego de Laborde de Monpezat poznała na kolacji w Londynie wiosną 1965. Księżniczka studiowała wtedy w London School of Economics, a Henri pracował w Ambasadzie Francji w Londynie. Nie była to jednak miłość od pierwszego wejrzenia.

17. Spotykali się przez rok zanim Henri oświadczył się jej w październiku 1966 w mieszkaniu przyjaciół.

18. Po swoim ślubie 10 czerwca 1967 w kościele Holmen w Kopenhadze wyjechali w podróż poślubną do Meksyku.

Allan Moe, domena publiczna, via Wikimedia Commons

19. Z okazji ślubu pary powstała ich fundacja, Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond, która wspiera projekty społeczne, naukowe i kulturalne.

20. Księżniczka Margarethe zaprojektowała swoją suknię ślubną wspólnie z duńskim projektantem Jørgenem Benderem.

21. Jej ślubny bukiet zawierał oczywiście stokrotki.


22. Rok po ślubie para zamieszkała w Pałacu Christiana IX na terenie Amalienborg, gdzie wychowywała dwóch synów: Frederika (ur. 1968) i Joachima (ur. 1969). Królowa mieszka w tej rezydencji do dzisiaj.

23. Kiedy 20 lipca 1969 Neil Armstrong jako pierwszy człowiek na świecie przeszedł się po Księżycu, księżniczka Margrethe oglądała ten moment w telewizji, trzymając w ramionach urodzonego miesiąc wcześniej księcia Joachima (na zdjęciu poniżej akurat z Frederikiem).

Autor nieznany, domena publiczna, via Wikimedia Commons

24. Margrethe i Henri kochali jamniki. Przez całe swoje wspólne życie mieli ich 16, a ich pierwszym psem był(-a) Souris, którego mieli przez dziewięć lat.

25. W 1958 jeszcze wówczas księżniczka zgłosiła się jako ochotniczka do Żeńskich Sił Powietrznych, w których odbywała szkolenie do 1970. Kurs ukończyła w randze majora.

Embed from Getty Images

26. Wstąpiła na tron po śmierci ojca 14 stycznia 1972 o godzinie 19:50 jako druga w historii Danii kobieta. Za swoje motto wybrała "Boża pomoc, miłość ludu, siła Danii".

27. W wieku 30 lat królowa po raz pierwszy przeczytała "Władcę Pierścieni". To właśnie twórczość Tolkiena zainspirowała ją do działalności artystycznej - do pokoi swoich synów narysowała krajobrazy, które opisał w swoich książkach. Później wysłała je samemu Tolkienowi pod pseudonimem Ingahild Grathmer, któremu tak bardzo się spodobały, że ostatecznie posłużyły do zilustrowania kolejnego wydania "Władcy Pierścieni".

Embed from Getty Images

28. Królowa jest miłośniczką baletu, który zaczęła ćwiczyć w dzieciństwie i tańczyła raz w tygodniu przed ponad 40 lat. Obecnie już nie tańczy, ale nadal uwielbia go oglądać i współtworzyć. Od 2001 współpracuje z Tivoli Opera House, tworząc kostiumy i dekoracje. Ostatni balet, który współtworzyła - "Królowa Śniegu" - miał swoją premierę w 2019.

29. W ciągu 50 lat panowania królowej Dania miała 11 Premierów.

30. Margrethe sama zaprojektowała swój monogram. Monogramy księcia Frederika, księcia Christiana i księżniczki Ingrid Alexandry z Norwegii również są jej autorstwa.


31. Królowa jest 21. duńskim monarchą z dynastii Oldenburgów i zarazem piątym z linii Glücksburgów.

32. Królowa otrzymała 11 duńskich i 50 zagranicznych odznaczeń, w tym m.in. Wielki Krzyż Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej i Order Orła Białego, którymi została odznaczona odpowiednio w roku 1993 i 1995.


33. W 1981 królowa wspólnie z mężem przetłumaczyła powieść "All Men Are Mortal" autorstwa francuskiej pisarki Simone de Beauvoir z języka francuskiego na duński pod pseudonimem HM Vejerbjerg.

34. Co roku w grudniu przed Bożym Narodzeniem królowa odwiedza Londyn, gdzie m.in. robi ostatnie przedświąteczne zakupy.


35. Kontynuując tradycję rozpoczętą przez króla Frederika IX, co roku udaje się w letni rejs jachtem Dannebrog. W ciągu 50 lat panowania odbyła ich w sumie 49, w tym 44 z mężem. W 2020 rejs z powodu pandemii nie mógł się odbyć.

36. Do tej pory królowa przyjęła w Danii 58 wizyt państwowych (ostatnią jeszcze przed pandemią w 2018). Sama odbyła 55 takich wizyt za granicą - ostatni raz w ubiegłym roku, kiedy razem z księciem Frederikiem odwiedziła Niemcy.

Embed from Getty Images

37. Królowa jest matką chrzestną m.in.: króla Willema-Alexandra, księcia Haakona z Norwegii i księcia Carla Philipa ze Szwecji.

38. W latach 90. zainteresowała się techniką decoupage, która polega na zdobieniu powierzchni przez przyklejanie do niej wzorów wyciętych z papieru. Wykorzystała tę metodę m.in. tworząc tło do filmowych adaptacji "Królowej Śniegu" i "Dzikich łabędzi" Hansa Christiana Andersena.


39. Swoje prace artystyczne wystawiła po raz pierwszy w 1988 w Muzeum Sztuki KØS w Køge. Z kolei w 2013 powstała pierwsza wspólna wystawa dzieł królowej i księcia Henrika zatytułowana "PAS DE DEUX ROYAL - et kunstnerisk møde" w muzeum ARoS w Aarhus. Znalazło się na niej w sumie 150 dzieł pary, w tym pejzaże, scenografie i prace królowej ozdobione techniką decoupage, a także wiersze i rzeźby księcia.

40. Królowa interesuje się epoką wikingów. Co ciekawe, jednym z jej pierwszych dzieł były ilustracje do książki o legendarnym duńskim królu Regnarze Lodbrogu autorstwa Jørgena Stegelmanna, dyrektora szkoły, do której uczęszczali Frederik i Joachim.

Embed from Getty Images

41. Co roku w okresie wielkanocnym królowa maluje pisanki, którymi dekoruje Pałac Marselisborg, gdzie zgodnie z tradycją spędza Wielkanoc.

42. Wprowadziła też nową bożonarodzeniową tradycję - po przyjściu z bożonarodzeniowego nabożeństwa gromadzi wszystkich swoich pracowników i czyta im Ewangelię o narodzinach Jezusa. Później wszystkim wręcza prezenty świąteczne.


43. Inny bożonarodzeniowy zwyczaj wprowadzony przez królową jest związany z kalendarzami adwentowymi. Królowa co roku podarowuje swoim wnukom zaprojektowane przez siebie kalendarze ozdobione haftowanymi sercami i motywami świątecznymi - każdy z nich ma indywidualny charakter, więc dzieci mogą łatwo poznać, który jest ich :)

44. Uwielbia tańczyć lansjera - taniec popularny w XIX-wieku, który powstał w Wielkiej Brytanii jako odmiana kadryla. Kiedyś ten taniec był stałym elementem urodzin i wieczornych uroczystości organizowanych na duńskim Dworze Królewskim.


45. Po Brexicie królowa stała się najdłużej urzędującą głową państwa w Unii Europejskiej.

46. W czwartki zwykle nie wypełnia królewskich obowiązków. Dzień ten poświęca na swoją działalność twórczą. We wszystkich Pałacach ma własną pracownię artystyczną.


47. Z okazji 75. urodzin królowej w 2015 Royal Danish Society of Sciences ufundowało nagrodę imienia królowej Queen Margrethe II's Science Prize. Nagroda w wysokości 100 000 koron duńskich jest przyznawana od tamtej pory co roku (ufundowano ją na okres 25 lat) naukowcom w wieku poniżej 50 lat.

48. Margrethe jest poliglotką. Poza ojczystym duńskim, biegle posługuje się również językami: angielskim, francuskim, szwedzkim i niemieckim.

Moje ulubione zdjęcie królowej :) Jakiś czas temu widziałam je z podpisem: "Daisy - jedyny monarcha na świecie, którego mógłbyś spotkać na ulicy z papierosem, sokiem w kartoniku i hot dogiem ze stacji benzynowej" - ale nie mogłam go teraz znaleźć. Pasuje jak ulał, prawda? ;)


49. W kwietniu 2020 jako drugi monarcha w historii Danii świętowała 80. urodziny. Pierwszym był jej dziadek, król Christian IX, który dożył 88 lat.

50. Obecnie jest drugim najdłużej panującym duńskim monarchą w historii. Dłużej od niej, przez 60 lat, panował tylko król Christian IV.


Źródła: 
Kongehuset: link 1, link 2
Royal Central: link 1, link 2, link 3, link 4
Wikipedia: link 1, link 2, link 3

4 komentarze:

 1. Wygląda na bardzo sympatyczną kobietę. Czy wiadomo jaka jest prywatnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych wypowiedzi jej rodziny na jej temat, ale wydaje się być bardzo wyluzowana i z pewnością ma dużo dystansu do siebie - który inny monarcha dałby się sfotografować z papierosem w dłoni na oficjalnym wydarzeniu albo w koszuli nocnej? W zeszłym roku była też obecna na ostatnim wystąpieniu znanego komika Ulfa Pilgaarda przed jego odejściem na emeryturę, który przez wiele lat ją parodiował i sama śmiała się z jego występu :)

   Usuń
 2. Rozmiary zainteresowań artystycznych są aż przytłaczające. To, że Tolkienowi spodobały się jej rysunki wiele mówi o talencie Małgorzaty. Tolkien był bardzo kapryśny w kwestiach wydawniczych, większość pomysłów ilustratorów uważał za nieodpowiednie do ducha jego książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post, nie wiedziałam niektórych rzeczy. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.