czwartek, 10 czerwca 2021

Światowy Dzień Oceanów, Felipe i Letizia w Granadzie + więcej

Niderlandy

8 czerwca królowa Maxima jako członkini Holenderskiego Komitetu Przedsiębiorczości odwiedziła Zwolle.
Królowa złożyła też zdalną wizytę w Centrum Onkologii Dziecięcej swojego imienia.9 czerwca otrzymała wirtualnie nagrodę Financial Health Visionary Award 2021 za swoją pracę w roli Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Włączającego na rzecz Rozwoju (UNSGSA).Księżniczka Catharina-Amalia zdała egzaminy i z wyróżnieniem ukończyła szkołę średnią Christelijk Gymnasium Sorghvliet. W opublikowanej wiadomości napisała: "Właśnie dostałam telefon z wiadomością, że zdałam! Chciałabym pogratulować wszystkim pozostałym absolwentom i życzyć innym studentom powodzenia z ewentualnymi poprawkami i w drugim semestrze. - A"


Hiszpania

8 czerwca królowa Letizia otworzyła wystawę "Emilia Pardo Bazán. El reto de la modernidad" w Bibliotece Narodowej w Madrycie, poświęconej jednej z najlepszych (jeśli nie najlepszej) hiszpańskiej pisarki XIX wieku.

Embed from Getty Images
9 czerwca król Felipe i królowa Letizia otworzyli wystawę Berlanguiano. Luis García Berlanga (1921-2021)" w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Fernanda.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzisiaj natomiast udali się do Granady na otwarcie kolejnej wystawy, "Odaliscas. De Ingres a Picasso" w Alhambrze. Później wręczyli również nagrody Premios Nacionales de Innovación y de Diseño 2020, w dziedzinie innowacji i designu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Szwecja / Norwegia

7 czerwca królowa Silvia odwiedziła szkołę muzyczną Lilla Akademien w Sztokholmie.8 czerwca był pracowitym dniem dla księżniczki Victorii i księcia Daniela. Rano, razem z księżniczką Estelle, byli obecni na odsłonięciu rzeźby "Life Rings" autorstwa Michaela Elmgreena i Ingara Dragseta. Rzeźba została sfinansowana przez fundację księżniczki Estelle.Później w ciągu para książęca spotkała się z Shilan Caman, badaczką z Agencji Medycyny Sądowej, z którą rozmawiali o przemocy w bliskich związkach.Późnym popołudniem Następczyni Tronu, wspólnie z Następcą Tronu Norwegii, księciem Haakonem, wzięła udział w webinarium z okazji Światowego Dnia Oceanów, które zostało zorganizowane w ramach UNDP Ocean Innovation Challenge. Księżniczka nagrała też przemówienie otwierające webinarium, w którym powiedziała m.in.: "W alarmującym tempie zbliżamy się do punktu, w którym szkody w życiu morskim są nieodwracalne. Od tego momentu nie ma już odwrotu. A jedynym gatunkiem, który może odwrócić ten trend – który musi to zrobić – jesteśmy my."

Księżniczka tego dnia uczestniczyła również w wirtualnej konferencji "Alla påverkar!" (Każdy ma wpływ!) na temat edukacji, kultury i młodych ludzi jako motorów zrównoważonego rozwoju, na której wygłosiła przemówienie.
10 czerwca opublikowano nowe zdjęcie z okazji 39. urodzin księżniczki Madeleine.Dzisiaj poinformowano również, że chrzest księcia Juliana, trzeciego synka Carla Philipa i Sofii, odbędzie się 14 sierpnia w kaplicy Pałacu Drottningholm. W przeciwieństwie jednak do poprzednich chrzcin, nie będzie transmitowany.**** **** ****

5 czerwca królowa Sonja otworzyła nowy szlak turystyczny Kråkestien w Lofthus. Ścieżka licząca prawie 1000 schodów prowadzi do szlaku królowej Sonji Dronningstien. Zamiast tradycyjnego przecinania wstęgi, królowa wykonała trudniejsze zadanie i przecięła gałąź :)


Dzisiaj para królewska uczestniczyła w briefingu na temat skutków pandemii w Norwegii.Wirtembergia

I na koniec radosna nowina - Sophie z Wirtembergii (najstarsza córka księcia Philippa z Wirtembergii i księżniczki Marie-Caroline z Bawarii - siostry księżnej Sophie z Liechtensteinu) i jej mąż, hrabia Maximilien d'Andigne spodziewają się swojego pierwszego dziecka, które przyjdzie na świat prawdopodobnie jesienią. Będzie to tym samym pierwszy prawnuk księcia i księżnej Wirtembergii oraz księcia Maxa i księżnej Elisabeth z Bawarii.
Księżna Sophie z Wirtembergii i hrabia Maximilien d'Andigné pobrali się jesienią 2018. Zainteresowani sami podali do wiadomości szczęśliwą nowinę - Maximilien kilka dni temu opublikował na swoim Instagramie zdjęcie Sophie w widocznej ciąży.9 komentarzy:

 1. Czy Madeleine już wcześniej nie robiła sobie zdjęcia urodzinowego/oficjalnego w formie en face? Trochę brakuje mi takiej naturalnej pozy pod kątem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie chyba większość oficjalnych zdjęć Madeleine jest en face, np. w zeszłym roku też takie wydano

   Usuń
 2. Jakoś otwieranie wystaw i przecinanie wstęg (a nawet gałęzi:) daje mi poczucie powrotu do normalności, choćby w małym wymiarze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Letycja jak zawsze pięknie, zwłaszcza w tej zielonej sukience. Księżniczka Victoria i Daniel bardzo ciężko pracują, ciekawa jestem natomiast jak Szwedzi obecnie odbierają Madeleine - niedawno natknęłam się na wiadomość, że "cieszy" się w rodzinnym kraju poparciem na poziomie 0%. Czytałam to w artykule na stronie Royal Central, jakby ktoś był zainteresowany, ciekawe, czy faktycznie tak jest. Niemniej, jej zdjęcie przepiękne, ładny zawsze ładnie wyjdzie :) Nigdy nie widziałam tego zdjęcia ze ślubu Sophie w kucyku. Wygląda fenomenalnie w tiarze i zwykłym kucyku! Muszę się zgodzić, że im więcej wyjść, tym większą mam nadzieję, że w końcu wracamy do normalności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://royalcentral.co.uk/europe/sweden/princess-madeleines-approval-in-sweden-at-all-time-low-161109/
   Znalazłam też link do oryginalnego artykułu Svenskdam z wynikami sondażu, gdyby ktoś był zainteresowany: https://www.svenskdam.se/kungligt/johan-t-lindwall-om-skrackbeskedet-till-madeleine-nu-maste-hovet-agera/7595076
   Co ciekawe, nawet Chris cieszy się większym zaufaniem Szwedów od żony - na poziomie 1%, podobnie jak księżna Sofia

   Usuń
 4. Gratulacje dla księżniczki Cathariny-Amali! Fajnie, że dodali filmik i wiadomość od księżniczki. Amalia ma ładną sukienkę.
  Również gratulacje dla księżnej Sophie i hrabi Maximiliena z Wirtembergii!
  Ale księżniczka Estelle jest już wysoka :)Victoria, Daniel i Estelle świetnie dobrali się w jasne kolory.
  Bardzo ładne nowe zdjęcie księżniczki Madeleine.
  Bardzo się cieszę na chrzest księcia Juliana.
  Piękne stylizacje królowej Letizi, księżniczki Victorii, królowej Maximy i królowej Silvi.
  Uwielbiam te zdjęcia jak królowa Sonja z Norwegii przecina gałąź ;) Królowa ma piękny uśmiech.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Królowa Sonja świetnie wygląda w wydaniu sportowym.
   Księżniczka Madeleine pięknie wygląda na urodzinowym zdjęciu.

   Usuń
  2. Według mnie wygląda jakby sobie coś wstrzyknęła w buzię

   Usuń
 5. Księżniczka Estelle jest śliczna :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.